zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Urządzenia z Polski będą stabilizowały pracę farmy PV w Jordanii

Strona główna > Archiwa wpisów > Urządzenia z Polski będą stabilizowały pracę farmy PV w Jordanii

W Jordanii powstaje farma solarna Shams Ma’an o mocy 52,5 MW, która ma produkować rocznie około 160 GWh energii. W ramach tej inwestycji zostaną zastosowane zaprojektowane i wyprodukowane w Polsce urządzenia do dynamicznej kompensacja mocy biernej.

Zajmująca powierzchnię ponad 200 boisk piłkarskich farma solarna Shams Ma’an o mocy 52,5 MW ma produkować rocznie około 160 GWh energii, zaopatrując około 35 tys. gospodarstw domowych. Instalacja wykorzystuje ponad 600 tys. wysokoefektywnych modułów cienkowarstwowych. Nowa inwestycja pomoże zmniejszyć zależność jordańskiej gospodarki od importowanej ropy i gazu.

Spełnienie wytyczne kodeksu sieci przesyłowej jordańskiego operatora (NEPCO), wymagało zastosowania w ramach inwestycji urządzeń do dynamicznej kompensacja mocy biernej. Farma solarna w Jordanii będzie wyposażona w urządzenia zaprojektowane i wyprodukowane w ABB w Polsce. W przypadku wykrycia wahań napięcia dostarczają one odpowiednią moc bierną, stabilizując tym samym napięcie i zwiększając wydajność przesyłową.

– Przewidujemy, że z uwagi na niestabilność odnawialnych źródeł energii, zapotrzebowanie na urządzenia wspierające, czy też akumulatorowe magazyny energii, będzie rosło – mówi Michał Ciąćka z dywizji produktów i systemów energetyki ABB.

ABB w Polsce podpisała umowę na dostarczenie systemu z jednostką ABB w Jordanii pod koniec 2015 roku. Deweloperem farmy fotowoltaicznej jest Shams Ma’an Power Generation PSC, a firma First Solar, wiodący producent modułów fotowoltaicznych, pełni rolę generalnego wykonawcy (EPC) i dostawcy odpowiedzialnego za utrzymanie instalacji.

Układ został zaprojektowany zgodnie z warunkami przyłączenia farmy solarnej do jordańskiej sieci energetycznej. Składa się z modułów, które mogą pracować niezależnie od siebie, nawet w razie wyłączenia jednego z nich, co znacznie usprawnia serwis i konserwację. Ten skalowalny system z wbudowaną redundancją przystosowany jest do pracy w temperaturach od -5°C do +44°C, m.in. dzięki zaawansowanemu systemowi chłodzenia powietrzem w specjalnej, odpornej na ciężkie warunki atmosferyczne obudowie. Dodatkową funkcją jest zdalny monitoring.

Jednostki zostały wyprodukowane w ABB w Polsce, która oferuje rozwiązania “pod klucz” w zakresie takich systemów do 5MVAr, włączając w to projekt, montaż, instalację, uruchomienie i usługi serwisowe.

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.