zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

W 2016 roku w Europie przybyło prawie 1,6 GW mocy w morskich farmach wiatrowych

Strona główna > Archiwa wpisów > W 2016 roku w Europie przybyło prawie 1,6 GW mocy w morskich farmach wiatrowych

Data
Tagi

W ubiegłym roku moc morskich farm wiatrowych w Europie wzrosła o prawie 1,6 GW – wynika z danych stowarzyszenia Wind Europe. W 2016 roku zapadły też ostateczne decyzje inwestycyjne dla projektów morskich farm wiatrowych o łącznej wartości 18,2 mld euro i mocy ponad 4,9 GW.

W 2016 roku w Europie zainstalowano 1,558 GW nowych mocy w morskiej energetyce wiatrowej, a moc tego typu źródeł osiągnęła poziom 12,631 GW. Przyrost mocy był zdecydowanie niższy niż w 2015 roku, kiedy to przybyło w morskich farmach wiatrowych nieco ponad 3 GW nowych mocy.

Nowe morskie elektrownie wiatrowe w ubiegłym roku powstawały w Niemczech (813 MW), Holandii (691 MW) i Wielkiej Brytanii (56 MW). Powstało tam 7 farm wiatrowych złożonych z 338 turbin o średniej wielkości 4,8 MW, w porównaniu z 4,2 MW w roku 2015. Wartym odnotowania jest fakt, że w ubiegłym roku zainstalowano w Wielkiej Brytanii pierwsze turbiny o mocy 8 MW.

Na koniec ubiegłego roku największą ilością i mocą przyłączonych do sieci morskich farm wiatrowych dysponowała Wielka Brytania – 28 farm o łącznej mocy prawie 5,2 GW. Na kolejnym miejscu w tym rankingu są Niemcy, które mogą się pochwalić 18 farmami o mocy ponad 4,1 GW, a trzecią pozycję zajmuje Dania – 13 farm o łącznej mocy prawie 1,3 GW.

W ubiegłym roku zapadały ostateczne decyzje inwestycyjne dla projektów, w ramach których ma powstać 4,9 GW nowych mocy w morskiej energetyce wiatrowej. Nowe farmy mają powstać w pięciu krajach, z czego ponad połowa w Wielkiej Brytanii (2,6 GW). Wartość tych inwestycji jest szacowana na 18,2 mld euro.

Według dyrektora generalnego Wind Europe Giles’a Dicksona w przyszłym roku można się spodziewać ponad 3 GW nowych mocy w morskich elektrowniach wiatrowych w Europie, a do 2025 roku ich moc może sięgnąć 25 GW.

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.