Jak podaje ARE – produkcja energii elektrycznej z OZE w czerwcu br. wzrosła o 12 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym
W czerwcu 2019 r. produkcja energii elektrycznej w Polsce wyniosła 12,9 TWh, co stanowi spadek o 2 proc. w porównaniu z produkcją energii elektrycznej w czerwcu ubiegłego roku. W porównaniu z produkcją energii elektrycznej w maju br. w czerwcu produkcja energii elektrycznej zmalała o niespełna 3 proc. Istotny wzrost natomiast zanotowała produkcja energii elektrycznej z OZE osiągając blisko 1,7 TWh wobec niespełna 1,5 TWh w czerwcu 2018 r. (wzrost o 12 proc. rok do roku). Wzrosła również produkcja energii elektrycznej z gazu osiągając ponad 960 GWh (wzrost o 9 proc. rok do roku).
Energia słoneczna. Rozwój fotowoltaiki nie obejdzie się bez miedzi
Największą dynamiką w produkcji energii elektrycznej w maju br. charakteryzowały się fotowoltaika oraz elektrownie wodne (wzrost odpowiednio o 233 proc. r/r i 66 proc. r/r), najmniejszą natomiast elektrownie biomasowe (spadek o 4 proc. r/r) oraz wiatrowe (spadek o 4 proc. r/r). W czerwcu br. Polska wyeksportowała niespełna 0,5 TWh energii elektrycznej, a import do Polski wyniósł 1,5 TWh. Eksport charakteryzował się dynamiką 98,7 proc. r/r., import natomiast 128,6 proc. r/r. Saldo wymiany zagranicznej energią elektryczną w maju br. było dodatnie i wyniosło 916 GWh.
Produkcja energii elektrycznej z węgla kamiennego w czerwcu br. wynosiła 6,4 TWh, co oznacza wzrost o 1 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku 2018. Z węgla brunatnego wytworzono blisko 3,6 TWh, czyli o 16 proc. energii elektrycznej mniej niż w czerwcu 2018 r.