zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

W Polsce powstanie kampus technologii cyfrowych

Strona główna > Archiwa wpisów > W Polsce powstanie kampus technologii cyfrowych

Powołane zostanie multidyscyplinarne centrum badawcze, które będzie opracowywać rozwiązania dla sektora energetycznego i przemysłowego w Polsce.

To jest główny cel umowy, jaką KGHM Polska Miedź oraz PGE Polska Grupa Energetyczna podpisały z konsorcjum naukowym. Ponadto w Dziekanowie Leśnym (woj. mazowieckie) wybudowany zostanie kampus technologii cyfrowych. Umowę podpisano w trakcie konferencji prasowej „Partnerstwo na rzecz innowacji”. Projekt opiera się na współpracy środowiska naukowego z sektorem biznesowym. Wkrótce ma zostać ogłoszony przetarg na budowę kampusu w Dziekanowie Leśnym.

Innowacje niezbędne dla polskiej energetyki

Jak podkreślają eksperci – polska innowacyjna gospodarka potrzebuje budowy silnych więzi łączących naukę i biznes. Nowe możliwości, które powstają w momencie wykorzystania zasobów firm i potencjału polskiej nauki, umożliwiają naszej gospodarce skok w przyszłość. Multidyscyplinarne centrum badawcze dla sektora energetycznego i przemysłowego to przyczółek przemysłu 4.0, w którym opracowywane będą nowe technologie bezpośrednio przyczyniające się do rozwoju przemysłu i bezpieczeństwa energetycznego Polski – mówi Waldemar Buda, wiceminister inwestycji i rozwoju.

Innowacje i badania w energetyce. Trudniejsze niż bicie rekordów sportowych

Do wspomnianego konsorcjum naukowego należą m.in. Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy oraz Wojskowy Instytut Medycyny Lotniczej. Zgodnie z umową, obie strony realizować mają wspólne zadania z zakresu m.in. Internetu rzeczy (IoT), digitalizacji, rozwoju mikroźródeł czy zarządzania sieciami energetycznymi. Łączna wartość całego projektu wynosi około 85 mln zł brutto, z czego 20%, czyli po około 8 mln zł, mają pokryć KGHM oraz PGE. Pieniądze obu spółek zostaną wydane tylko na infrastrukturę konieczną do realizacji wspólnych projektów badawczo-rozwojowych. Z kolei ponad 65 mln zł (środki unijne) ma kosztować budowa w Dziekanowie Leśnym (woj. mazowieckie) kampusu technologii cyfrowych. Wkrótce powinien zostać ogłoszony przetarg na wybór wykonawcy kampusu. Wszystko ma być gotowe w połowie 2021 r.

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.
Zamknij okno