zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

W Polsce powstanie pierwsza w Europie fabryka superwydajnych ogniw krzemowych

Strona główna > Archiwa wpisów > W Polsce powstanie pierwsza w Europie fabryka superwydajnych ogniw krzemowych

Data

Firma CBRTP we współpracy z chińskim partnerem przemysłowym Solargiga Energy Holdings zapowiada budowę w Polsce pierwszej w Europie fabryki superwydajnych ogniw krzemowych. Przewidywana wartość inwestycji, która ma powstać na terenie jednej ze stref ekonomicznych, sięga 120 mln zł.

Centrum Badań i Rozwoju Technologii dla Przemysłu (CBRTP) wraz z partnerem strategicznym i zarazem odbiorcą produktu – piątym co do wielkości producentem ogniw krzemowych na świecie, chińską firmą Solargiga Energy Holdings, będą rozwijać technologię nanomodyfikacji ogniw krzemowych opracowaną przez Instytut Fizyki Polskiej Akademii Nauk.

Według inwestora technologia ta zrewolucjonizuje branżę dzięki zwiększeniu wydajności ogniw o nawet 20 proc. w stosunku do poziomu obecnie wytwarzanych i oferowanych na rynku ogniw. CBRTP jest inicjatorem projektu i będzie odpowiadać za komercjalizację oraz modyfikację technologii pierwszej w Europie produkcji przezroczystych elektrod wierzchnich przeznaczonych do ogniw krzemowych.

Technologia bazowa modyfikacji ogniw krzemowych została udostępniona CBRTP przez Instytut Fizyki PAN w formie licencji dla jej dalszego rozwoju i wspólnego czerpania korzyści z przychodów wynikających z zastosowania jej kolejnych wersji, a opracowanych przez zespół CBRTP przy dalszym udziale merytorycznym zasobów IF PAN.

Według deklaracji CBTTP technologia znajdzie zastosowanie w ogniwach krzemowych powszechnie stosowanych i oferowanych na świecie o niskiej i średniej wydajności (15 – 18 proc.) stanowiących 90 proc. rynku fotowoltaiki na świecie. Innowacja przewiduje wzrost efektywności ogniwa krzemowego o minimum 2,5 punktu procentowego, co przekłada się na ich 20 proc. wzrost wydajności.

W ocenie firmy zastosowanie tej technologii nie wpłynie na ceny ogniw, a nawet istnieje potencjał do ich obniżenia ze względu na konkurencyjne rynkowo warunki produkcji w Polsce.

Planowany termin oddania fabryki do użytku wyznaczono na koniec sierpnia 2016 r., a uruchomienie produkcji masowej oczekiwane jest już rok później.

W pierwszym etapie funkcjonowania zakładu CBRTP spodziewa się przychodów na poziomie 9 mln zł ze sprzedaży jedynie usług wytwarzania
elektrod na ogniwach krzemowych oraz 48 mln zł ze sprzedaży monobloków krzemu monokrystalicznego (tzw. ingots).

30 listopada 2015 r. został złożony wniosek o dofinansowanie projektu badawczego w kwocie dofinansowania 5,3 mln zł przy budżecie 6,7 mln zł, którego przedmiotem jest rozwój technologii dla uzyskania parametrów umożliwiających wielkoskalowe (kilkuset MW wydajności produkcji rocznej) jej zastosowanie w warunkach przemysłowych oraz dalszą poprawę efektywności ogniw.

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.
Zamknij okno