zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Wielka Brytania przyjęła cel neutralności klimatycznej do 2050 roku

Strona główna > Archiwa wpisów > Wielka Brytania przyjęła cel neutralności klimatycznej do 2050 roku

Brytyjski rząd wprowadził w dniu 27 czerwca w życie ustawę zobowiązującą państwo do osiągnięcia zerowej emisji netto gazów cieplarnianych (neutralności klimatycznej) do 2050 roku. Tym samym Wielka Brytania stała się pierwszym z czołowych państw świata, które zdecydowało się na taki krok.

Nowa ustawa jak podaje portal WNP została przyjęta wcześniej przez Izbę Gmin i Izbę Lordów jako instrukcja dla rządu w Londynie, aby wzmocnić wysiłki na rzecz przeciwdziałania zachodzącym zmianom klimatu. Uznawana jest za część rozwiązań mających stać się dziedzictwem politycznym ustępującej premier Theresy May. Brytyjskie władze już wcześniej zobowiązały się do obniżenia do 2050 roku emisji gazów cieplarnianych o 80 proc. w porównaniu z poziomem z 1990 roku; dotychczas osiągnięto poziom 42 proc.

Transformacja w stronę czystej energii nie obejdzie się bez miedzi. Oto dlaczego

Wiceminister ds. energii i czystego rozwoju Chris Skidmore tłumaczył, że “Wielka Brytania rozpoczęła rewolucję przemysłową, która była odpowiedzialna za wzrost gospodarczy na całym świecie i rosnący poziom emisji, a teraz ponownie stoi na czele światowych wysiłków, (…) stawiając czysty rozwój gospodarczy w samym sercu strategii przemysłowej”. Jak podkreśla strona brytyjska – “Jesteśmy pionierami, wyznaczając drogę dla innych państw, które mogą chcieć pójść naszym śladem, aby powiększać swój dobrobyt przez wykorzystywanie szans gospodarczych towarzyszących rozwojowi zielonej gospodarki”. Cel neutralności klimatycznej do 2050 roku został wyznaczony w oparciu o rekomendacje doradzającej rządowi niezależnej komisji ds. zmian klimatu. W ubiegłym tygodniu Wielka Brytania ogłosiła plany ubiegania się o organizację – we współpracy z Włochami – 26. szczytu klimatycznego Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych (COP26).

COP24. Pakiet Katowicki przyjęty, jakie kierunki wyznacza?

W kwietniu 2019 roku w Londynie odbyły się serie masowych demonstracji przeciwko bierności wobec zmian klimatu.

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.