zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

COP24. Pakiet Katowicki przyjęty, jakie kierunki wyznacza?

Strona główna > Archiwa wpisów > COP24. Pakiet Katowicki przyjęty, jakie kierunki wyznacza?

Przyjęty w sobotę podczas szczytu klimatycznego COP24 Pakiet Katowicki tworzy reguły światowej polityki klimatycznej na najbliższe lata. Dokument ten “mapa drogowa” realizacji Porozumienia Paryskiego z 2015 roku.  „To bezdyskusyjny sukces” – mówili w niedzielę w Katowicach przedstawiciele polskiej prezydencji szczytu. „Liczę, że Katowice staną się historycznym miejscem w globalnej polityce klimatycznej, tak jak wcześniej Kioto i Paryż” – ocenił po zakończeniu szczytu prezydent COP24 Michał Kurtyka.

Decyzje ONZ są przyjmowane jednogłośnie. Wobec braku głosów odrębnych został on przyjęty i ogłoszony – podaje PAP.  W negocjacjach i ustaleniach brali udział przedstawiciele 200 państw. “Świat na tym skorzysta. Skutecznie będziemy chronić klimat” – ocenił podczas niedzielnej konferencji prasowej minister środowiska Henryk Kowalczyk. Michał Kurtyka, wiceminister środowiska, który pełnił rolę prezydenta COP24, podsumował, stwierdzając, że “to milowy krok nie tylko na mapie porozumień klimatycznych, ale w ogóle dla budowania solidarności i współpracy międzynarodowej”.

 

Zdaniem Kurtyki, podczas COP24 udało się osiągnąć więcej, niż zakładało wielu obserwatorów szczytu. – “Mam nadzieję, że czujecie, że interesy stron zostały zrównoważone w sposób sprawiedliwy, a co jeszcze ważniejsze, ogólne oddziaływanie tego pakietu jest pozytywne dla świata, ponieważ pozwoli on nam podjąć kolejny duży krok w kierunku zrealizowania ambicji ujętych i zabezpieczonych w Porozumieniu Paryskim” – wskazał prezydent COP24, cytowany przez PAP.

CZYTAJ: Innowacje niezbędne dla polskiej energetyki

Dokument podpisany w Katowicach jest tzw. mapą drogową dla ustaleń zawartych w Pakiecie Paryskim. Ustalono wtedy, że kraje podejmą wspólne wysiłki na rzecz zatrzymania globalnego ocieplenia na poziomie dwóch stopni Celsjusza – a w razie możliwości jedynie 1,5 stopnia Celsjusza – powyżej średniej temperatur sprzed rewolucji przemysłowej. Porozumienie Paryskie w życie weszło w listopadzie 2016 roku, po tym jak dokument ratyfikowało 55 państw odpowiedzialnych za 55 proc. globalnych emisji gazów cieplarnianych. Do tej pory ratyfikowało je 184 państwa ze 197, UNFCCC w tym Polska. Prezydent USA Donald Trump zdecydował, że USA wyjdzie z tego porozumienia.

Co zdecydowano w Katowicach podcas COP24?

W Katowicach podjęto działania mające na celu zmniejszenie emisji CO2, określenie tego, kiedy i w jaki sposób będą sprawdzane te działania. Poza tym tematem szczytu były również kwestie dotyczące finansowania tych działań oraz inwestycji proekologicznych w biedniejszych krajach.

CZYTAJ: Alarmujący raport ws. globalnego ocieplenia. Konieczne są szybkie zmiany

Pakiet Katowicki zachęca strony do przedstawiania od 2020 r. długoterminowych strategii ograniczenia emisji i z uznaniem przyjmuje strategie już przedstawione. Pojawia się też wezwanie tych stron, które przedstawiły już krajowe zobowiązania do roku 2025, aby do 2030 r. przedstawiły kolejne i robiły to dalej, co pięć lat.

Szczyt klimatyczny w Katowicach rozpoczął się w niedzielę 2 grudnia. Miał zakończyć się w miniony piątek, ale termin przesunięto ze względu na trwające negocjacje nad dokumentem końcowym. Ostatecznie COP24 zamknięto w niedzielę, krótko po północy.

Co zyskamy, gdy postawimy na odnawialne źródła energii?

Rozwiązaniem problemu zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego w Polsce oraz ograniczenia kosztów energii elektrycznej jest poprawa efektywności energetycznej oraz rozwój OZE, w tym energetyki wiatrowej i fotowoltaiki. Miedź ma tutaj szczególną rolę do odegrania. Europejski Instytut Miedzi wielokrotnie wskazywał korzyści wynikające z zastosowania OZE.

W realizacji procesu transformacji energetycznej Polski pomocna będzie miedź, której nasz kraj jest jednym z największych producentów na świecie. Jej właściwości, takie jak wysoka przewodność elektryczna, trwałość czy przetwarzalność, czynią z niej kluczowy surowiec dla nowoczesnej gospodarki bazującej na odnawialnych źródłach energii. – „Oparte na miedzi i jej stopach technologie zwiększają efektywność energetyczną w kluczowych obszarach – energetyce oraz przemyśle” – podkreśla Michał Ramczykowski, prezes Europejskiego Instytutu Miedzi we Wrocławiu.

Miedź i jej właściwości

Miedź jest niezbędna w rozwiązaniach związanych z energią odnawialną – takich jak energia słoneczna, wiatrowa, wodna, biomasa i geotermia – poprawiając ich ogólną wydajność. Jest wykorzystywana w produkcji kabli, paneli fotowoltaicznych oraz elementów wiatraków słonecznych.  Więcej na ten temat tutaj.

Warto podkreślić, że każdy kilogram miedzi użyty w systemie energetycznym, w zależności od wykorzystywanej technologii, przynosi oszczędność pierwotnie wytworzonej energii od 500 do 50 000 kWh, obniżając koszty od 60 do 6000 EUR na poziomie UE. Ponadto, wykorzystując doskonałą przewodność elektryczną miedzi, w ciągu następnych 10-20 lat w Europie będzie można zmniejszyć emisję CO2 o 100 milionów ton rocznie.

CZYTAJ TAKŻE: Energetyka wiatrowa. Zobacz raport

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.