Na zlecenie paryskiej rady miasta w stolicy Francji powstaje cyfrowy system monitorowania zużycia energii w budynkach użyteczności publicznej.
Realizując postanowienia Planu Działań na rzecz Ochrony Klimatu i Redukcji Zużycia Energii (Paris Climate & Energy Action Plan), miasto Paryż zobowiązało się zredukować do 2020 roku zużycie energii i emisję gazów cieplarnianych w budynkach użyteczności publicznej o 30 proc. w stosunku do roku 2004. W tym celu Rada Miasta powierzyła Eiffage Énergie Systèmes zadanie zbudowania systemu monitorowania zużycia energii. Prace nad systemem, prowadzone od 2016 roku, są już na bardzo zaawansowanym etapie. Zgodnie z planem, zajmą łącznie 4 lata i będą kosztowały 14,7 miliona euro.
W ocenie władz miast choć inwestycja jest kosztowna, to stosunkowo szybko ma przynieść miastu wymierne korzyści ekonomiczne i ekologiczne.
W ramach prac zostały już zmodernizowane instalacje techniczne w kotłowniach i wdrożony system monitorowania zużycia energii we wszystkich budynkach należących do miasta. Do zbierania danych wykorzystywane są inteligentne czujniki. Zgromadzone dane są następnie przesyłane do centralnego systemu zarządzania, wykorzystując tzw. Internet Rzeczy (IoT, Internet of Things), a specjalnie stworzone oprogramowanie pozwala je na bieżąco przetwarzać i analizować.
Wdrożone rozwiązanie, ma umożliwić w przyszłości systemowe zarządzanie energią we wszystkich budynkach należących do miasta za pomocą mobilnych aplikacji.
Czytaj również:
Energetyczne wyzwania samorządów – elektromobilność, efektywność energetyczna i czyste powietrze