zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Wzrosty na rynku pomp ciepła w 2015 roku

Strona główna > Archiwa wpisów > Wzrosty na rynku pomp ciepła w 2015 roku

Data
Tagi

Z badań Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC) wynika, że w ubiegłym roku Polsce sprzedano około 20 tys. pomp ciepła, co jest wynikiem lepszym od osiągniętego rok wcześniej o ponad 14 proc.

W raporcie podkreślono spektakularny, bo 70 proc. wzrost sprzedaży powietrznych pomp ciepła (typu powietrze/woda). Jednocześnie autorzy opracowania przyznają jednak, że mimo wysokiego wzrostu procentowego wciąż mamy do czynienia ze stosunkowo niewielką ilością sprzedanych powietrznych pomp ciepła – w roku 2015 było to ok. 3,9 tys. sztuk, wobec 2,3 tys. rok wcześniej . Dla porównania tylko w roku 2014 w Niemczech sprzedano ponad 39 tys.takich urządzeń.

Z raportu PORT PC wynika też, że w ubiegłym roku wzrósł mocno (28 proc.) również rynek pomp ciepła powietrze/powietrze typu VRF, których sprzedano ponad 3,8 tys. W 2015 roku odnotowano natomiast nieznaczny wzrost sprzedaży powietrznych pomp ciepła do c.w.u. (na poziomie 3,4 proc.). Urządzenia te stanowią blisko 40 proc. całego ubiegłorocznego rynku pomp ciepła w Polsce, sprzedano ich prawie 8,8 tys. szt. Drugą, pod względem sprzedanej ilości, grupę pomp ciepła w ubiegłym roku w Polsce stanowiły urządzenia typu solanka/woda czyli tzw. gruntowe pompy ciepła, których sprzedano nieco ponad 4,9 tys.. W stosunku do roku 2014 w tej grupie urządzeń zanotowano wzrost sprzedaży na poziomie 5,1 proc.. Spadek odnotowano natomiast w przypadku pomp ciepła typu woda/woda (z ok. 150 do ponad 80 szt.). Jak wyjaśniają autorzy raportu nastąpiła tu konwersja w kierunku pomp ciepła solanka/woda z tzw. pośrednim wymiennikiem ciepła.

Autorzy opracowania przypominają, ze we wrześniu ubiegłego roku wprowadzono obowiązek etykietowania gazowych, elektrycznych i olejowych urządzeń grzewczych. Już wkrótce znacząco wpłynie on na zwiększenie świadomości konsumentów w zakresie efektywności energetycznej urządzeń na które się decydują. Podkreślają oni, że pompy ciepła osiągają dzisiaj najwyższe klasy energetyczne spośród wszystkich urządzeń grzewczych (A++, A+++), a rozwój ich technologii wskazuje na dalszy wzrost efektywności. W ich ocenie atrakcyjność stosowania powietrznych pomp ciepła wynika również z rosnącej z roku na rok popularności wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, a dodatkowo zaostrzenie wymogów w zakresie współczynników przenikania ciepła przegród obniża zapotrzebowanie budynków na ciepło.

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.