zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Zdecydowany wzrost sprzedaży samochodów elektrycznych na świecie

Strona główna > Archiwa wpisów > Zdecydowany wzrost sprzedaży samochodów elektrycznych na świecie

Data
Tagi

Według raportu przygotowanego przez Bloomberg New Energy Finance, sprzedaż samochodów elektrycznych w trzecim kwartale 2017 r. była aż 63 proc. wyższa niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.

Jak wynika z raportu BNEF w trzecim kwartale sprzedanych zostało 287 tys. pojazdów elektrycznych (bateryjne i hybrydy typu plug-in). W drugi kwartale br. sprzedaż tego typu pojazdów była na poziomie około 220 tys.

Eksperci BNEF szacują, że w tym roku sprzedaż pojazdów elektrycznych na świecie po raz pierwszy w historii przekroczy poziom miliona egzemplarzy.

Za ponad połowę globalnego popytu na samochody elektryczne odpowiadają Chiny, gdzie sprzedaż tego typu pojazdów w trzecim kwartale br. przekroczyła 150 tys. szt. Drugim największym rynkiem EV jest Europa z udziałem wynoszącym 24 proc.(ponad. 70 tys. szt.) a na trzeciej pozycji plasuje się Ameryka Północna (prawie 60 tys.).

Jak powiedziała Aleksandra O’Donovan, współautorka raportu BNEF, chiński rząd jest bardzo skoncentrowany na zwiększeniu sprzedaży samochodów elektrycznych. Jednym z powodów tego jest wysoki poziom zanieczyszczenia powietrza w miastach, a drugim dążenie Chin do ekspansji na światowym rynku pojazdów napędzanych energią elektryczną

O’Donovan dodała, że wdrożone przez rząd w Pekinie dotacje powodują, że samochód elektryczny może okazać się nawet o 40 proc. tańszy niż jego spalinowy odpowiednik.

W opublikowanej w lipcu br. prognozie na temat rynku samochodów elektrycznych BNEF oszacowało, ze w 2040 roku tego typu pojazdy będą miały 54-procentowy udział w sprzedaży, choć jeszcze rok wcześniej przewidywała, że ten udział będzie na poziomie 35 proc. Jednocześnie według prognoz BNEF w 2040 roku samochody elektrycznej będą stanowiły jedną trzecią poruszających się po drogach aut.

W ocenie BNEF rozwój rynku samochodów z napędem elektrycznym zdecydowanie przyśpieszy w drugiej połowie przyszłego dziesięciolecia, a przyczyni się do tego spadek kosztów baterii litowo-jonowych, których ceny do 2030 roku mają być niższe w porównaniu do obecnych nawet o 70 proc.

Jak szacuje BNEF do 2040 roku pojazdy elektryczne wyprą z rynku około 8 mln baryłek paliwa transportowego dziennie i wygenerują około 5 proc. do globalnego zapotrzebowania na energię elektryczną.


Czytaj również:

Samochody spalinowe będą stopniowo wypierane przez auta elektryczne

Raport: „E-mobilność: wizje i scenariusze rozwoju”

Największa w Europie fabryka baterii do samochodów elektrycznych powstanie w Polsce

 

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.