zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

1 mln zł od NCBiR dla najlepszej przydomowej elektrowni wiatrowej z magazynem energii

Strona główna > Archiwa wpisów > 1 mln zł od NCBiR dla najlepszej przydomowej elektrowni wiatrowej z magazynem energii

Data
Tagi

W poniedziałek Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło konkurs “Wielkie Wyzwanie”, a nagrodą główną jest milion złotych

Każdy może wziąć w nim udział, . Zwycięzcą zostanie osoba, które skonstruuje najlepszą przydomową elektrownię wiatrową z magazynem energii. Uczestnicy dostali rok, aby rozwiązać problem badawczy Wielkiego Wyzwania. Za zadanie mają opracowanie efektywnych rozwiązań, które będą wykorzystywały wiatr o niewielkich prędkościach do produkcji, magazynowania i oddawania energii. Docelowo urządzenia mają być ciche i kompaktowe, by można je było stosować indywidualnie, w domu.

Energetyka wiatrowa. Jaką rolę ma do odegrania miedź?

W Polsce mamy do czynienia z fenomenem dynamicznego przekształcania się rynku energii. Wszystko wskazuje na to, że już wkrótce będziemy żyć w rzeczywistości, w której odbiorca energii będzie jednocześnie jej wytwórcą, czyli prosumentem. Z roku na rok coraz więcej podmiotów decyduje się na „zielone” źródła energii, a celem naszego rządu jest to, żeby był to realny i atrakcyjny cenowo wybór dla polskich rodzin. Podczas poniedziałkowej konferencji NCBR przedstawiło „Podręcznik Uczestnika”, zawierający ogrom niezbędnych informacji, w tym harmonogram, cele Wielkiego Wyzwania, warunki uczestnictwa, kryteria selekcji i przebieg finału. Uwagi dotyczące tego dokumentu można zgłaszać do 3 lutego 2020 roku. Projekty, które powstaną w wyniku Wielkiego Wyzwania, mają szansę stać się polską wizytówką  – powiedziała Jadwiga Emilewicz, minister rozwoju. W „Podręczniku Uczestnika” zostały określone parametry prototypu, do którego uczestnicy muszą doprowadzić swoje pomysły. W każdym z nich musi zostać zawarta siłownia wiatrowa, będąca urządzeniem lub zestawem urządzeń, które przekształcają energię kinetyczną wiatru w energię elektryczną, oraz podłączony do niej magazyn energii. Prototypy muszą zostać ukończone na przyszłoroczną jesień. Aby wziąć udział w Wielkim Wyzwaniu: Energia, co jest jego podstawowym warunkiem, należy zarejestrować się na konkursowej stronie w terminie od 1 stycznia do 10 maja 2020 roku. Zwycięzca otrzyma nagrodę w wysokości 1 mln zł. Każdy może podjąć tego wyzwania, jednak do półfinałów zakwalifikuje się jedynie 40 uczestników lub zespołów. Podczas tego etapu oceniane będzie działanie i ilość generowanej energii przez prototypy. Natomiast do Wielkiego Finału, który będzie można podziwiać na żywo, wraz z publicznością, dostanie się jedynie 10 drużyn lub jednostek. ile energii generują. Warunki przystąpienia do konkursu są tak pomyślane, żeby mogli w nim wziąć udział wszyscy zainteresowani, jeśli tylko mają świetny pomysł i odpowiedni potencjał.

Energetyka wiatrowa jest jednym z najszybciej rozwijających się segmentów przemysłu na świecie

Możliwa jest również praca zespołowa. Iinicjatywą interesują się zarówno naukowcy z uczelni, instytutów badawczych czy centrów badawczo-rozwojowych, przedsiębiorcy, zespoły inżynierskie, jak i pasjonaci innowacji, studenci z kół naukowych czy garażowi wynalazcy. Zwycięstwo przypadnie temu uczestnikowi, którego prototyp osiągnie najlepszy wynik. Zostanie to sprawdzone poprzez nawianie wiatru na urządzenie i podłączenie go do instalacji pomiarowej. Na dodatek została przewidziana dodatkowa nagroda w kategorii „wzornictwo” – otrzyma ją osoba, której projekt będzie najbardziej estetyczny. Opracowane w trakcie zawodów rozwiązanie pozostaje własnością uczestnika, który je zgłosił.

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.
Zamknij okno