Podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego, którego Partnerem jest Europejskie Instytut Miedzi, Minister Tchórzewski omawiając zagadnienia Polityki Energetycznej wskazał, konieczność mądrej transformacji energetycznej i budowania unii energetycznej na zasadzie sprawiedliwości.
W swojej wypowiedzi otwierającej dedykowany dla PEP 2040 panel, Minister Tchórzewski podkreślił, że stabilne dostawy paliw i energii, uwzględniające wzrastające zapotrzebowanie, to priorytet nie tylko krajowej polityki energetycznej, ale i całej naszej gospodarki.
Zdaniem Pana Ministra, rząd dostrzega wagę wpływu sektora energetycznego na całą gospodarkę i w związku z tym, prowadzi politykę respektującą trzy równoważne cele: bezpieczeństwo dostaw, zrównoważony rozwój i konkurencyjność. Jak podkreślił Minister podczas wystąpienia – pewny dostęp do energii dla obywateli, po akceptowalnych społecznie cenach i przy minimalizowaniu negatywnego wpływu energetyki na środowisko – to ważne zadanie, a stabilne dostawy paliw i energii, to priorytet dla całej gospodarki.
Podczas panelu Minister podkreślał, że wprowadzanie odnawialnych źródeł energii będzie musiało w Polsce przebiegać w sposób ewolucyjny, wskazując jednocześnie, że od kilkunastu lat polska energetyka podlega trendom klimatycznym i politycznym. Minister wskazał, że źródła konwencjonalne ulegać będą modernizacjom, dzięki którym spadnie ich emisyjność, a wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną będzie zaspokajany przez źródła niskoemisyjne (fotowoltaika i farmy wiatrowe).
Przeczytaj także: Polityka Energetyczna Polski do 2040. Rekomendacje Europejskiego Instytutu Miedzi
Minister mówiąc o transformacji energetycznej, podkreślił że potrzebujemy inwestycji w moce wytwórcze, sieci dystrybucyjne czy magazyny energii, co w opinii uczestników panelu było ważnym wskazaniem w zakresie budowania i rozwoju tzw “nowej energetyki”.