Nowelizacja ustawy o OZE umożliwi uruchomienie tegorocznych aukcji i zawiera także nowe rozwiązania dla spółdzielni energetycznych i prosumentów
Nowe przepisy umożliwiają URE przeprowadzenie aukcji w tym roku, m.in. określają maksymalną ilość i wartość´ energii elektrycznej, jaka może zostać w 2019 r. przeznaczona na aukcje. Dzięki nim – według wyliczeń ME – łączny przyrost produkcji energii elektrycznej z OZE z aukcji w 2019 r. będzie rzędu 10 TWh, a łącznie z aukcjami z roku 2018 – ok. 35 TWh.
Prezydent podpisał nowelizację ustawy o OZE
Nowelizacja umożliwi zwiekszenie czasu na budowę zwycięskich projektów poprzez wydłużenie terminu sprzedaży pierwszej energii – do 24 miesięcy od dnia zamknięcia sesji aukcji dla fotowoltaiki i 33 miesięcy w przypadku energii z wiatru na lądzie. Zmienione są także kwestie dot. tzw. ustawy odległościowej. Zgodnie z jej zapisami pozwolenia na budowę nowych turbin wiatrowych wydane przed jej wejściem w życie zachowują ważność do 16 lipca 2021 r. Nowy termin to 5 lat od wejścia w życie nowelizacji, czyli 29 sierpnia 2024 r. Wśród nowych regulacji jest też tzw. pakiet prosumencki – efekt prac Międzyresortowego Zespołu ds. Ułatwień Inwestycji w Prosumenckie OZE, pod przewodnictwem szefowej MPiT Jadwigi Emilewicz. Status prosumenta dedykowany będzie małym i średnim przedsiębiorcom.
Nowe przepisy rozszerzają definicję prosumenta, który teraz będzie mógł nie tylko wytwarzać energię i sprzedawać ją sprzedawcy zobowiązanemu na określonych warunkach, ale np. także dowolnemu innemu sprzedawcy na warunkach z nim uzgodnionych. Jak wskazała Pani Minister Emilewicz – jest to korzystne rozwiązanie, skutecznie mitygujące wzrost cen energii elektrycznej, który jest związany z tzw. podatkiem węglowym. Ustawa umożliwia też tworzenie na obszarach gmin wiejskich i wiejsko-miejskich spółdzielni energetycznych i zawiera elementy promocji takich rozwiązań.