Spółdzielnia Budowlano-Mieszkaniowa „Zachód” podjęła się wybudowania pięciu dachowych instalacji fotowoltaicznych, które mają działać w Warszawie przy ulicy Złotej i Dalekiej
Szanowana moc instalacji to od 15 do 30 kW. Spółdzielnia [odkreśla, że zwrot kosztów ma nastąpić za niecałe 8 lat. Koszty inwestycyjne zostały pomniejszone o koszt dotacji, która została przyznana przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy. Dofinansowania mogą pokryć około 40% kosztów, czyli około 15 tysięcy złotych, które przypada na jedną instalację.
Wrocławska spółdzielnia mieszkaniowa uruchomiała elektrownię słoneczną
Zwrot zainwestowanych kosztów, będzie możliwy dzięki oszczędności wygenerowanych na niezakupionej energii sieci, jeśli ceny energii wzrosną może przyczynić się do dodatnich wyników finansowych. Spółdzielnia „Zachód” nie jest jedyną, która interesuje się ekologicznymi źródłami energii. Krakowska spółdzielnia „Czyżyny”, uruchomiła 54 panele PV o łącznej mocy 15 kW. Natomiast spółdzielnia „Wrocław-Południe”, o której pisaliśmy na naszym portalu leonardo-energy.pl, dzięki inwestycjom zaczętym w 2016 roku, może się pochwalić 35 instalacjami fotowoltaicznymi o łącznej mocy 739 kWp. Dzięki budowaniu świadomości społecznej wiemy już, że OZE przyczyniają się do dbania o środowisko, podkreślają eksperci Europejskiego Instytutu Miedzi, a argument dla prosumentów, że nadwyżki niewykorzystanej energii można wprowadzić do sieci, jest ważnym dodatkowym bodźcem dla rozwoju prosumenckich instalacji OZE.
W ciągu najbliższych 2 lat w Polsce powstanie 400 MW nowych mocy w PV
Uzyskanie kolejnej dotacji na instalacje PV, od Urzędu Miasta Warszawy, będzie możliwe już 2 września 2019 roku.