zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Wrocławska spółdzielnia mieszkaniowa uruchomiała elektrownię słoneczną

Strona główna > Archiwa wpisów > Wrocławska spółdzielnia mieszkaniowa uruchomiała elektrownię słoneczną

Na dachach 35 wieżowców Spółdzielnia Mieszkaniowa Wrocław-Południe zakończył się proces montażu i uruchamiania rozproszonej elektrowni fotowoltaicznej. Łączna moc podłączonych do sieci Taurona Dystrybucji instalacji to blisko 0,75 MW, a energia przez nie wyprodukowana w dużej mierze zużywana jest na potrzeby własne spółdzielni.

Inwestycję zrealizowała Spółdzielnia Mieszkaniowa Wrocław-Południe przy wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska l Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, w ramach ogólnopolskiego programu Prosument.
2 771 paneli zostało zamontowane na dachach 35 wysokich budynków należących do spółdzielni. Zajmują one w sumie powierzchnię 0,5 ha. Moc elektryczna wszystkich instalacji to 739 kWp. Elektrownie mają rocznie produkować 700 tys. kWh energii elektrycznej. Jak podkreśla spółdzielnia rozproszonej elektrowni słonecznej na taką skalę nie było dotąd w Polsce i jest unikatowa w Europie.

Jesteśmy dziś największym producentem rozproszonej energii odnawialnej w Polsce, ale naszym celem nie było oczywiście bicie rekordów. Za skalą tego przedsięwzięcia przemawiają konkretne korzyści. Produkcja energii ze źródeł rozproszonych nie wymaga kosztownych nakładów na infrastrukturę, jak linie przesyłowe, stacje transformatorowe i inne urządzenia systemu energetycznego. Ta czysta energia daje także bardzo wymierne profity ekonomiczne dla wszystkich spółdzielców – podkreśla Józef Śnieżek, prezes zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej Wrocław-Południe.

Produkowana energia jest wykorzystywana na potrzeby infrastruktury w częściach wspólnych budynków, zasilając m. in. windy, maszynownie czy oświetlenie korytarzy. Do spółdzielnia płaciła za energię blisko 1 mln zł rocznie, teraz według jej szacunków, przez cały rok spółdzielcy zaoszczędzą nawet 337 tys. zł.

Jak poinformowali spółdzielcy ich szacunki znajdują już potwierdzenie w rzeczywistości, bo instalacja zamontowana na jednym z bloków (ok. 40 kW), funkcjonująca od ponad roku, została niedawno rozliczona. W bloku, w którym za energię na potrzeby własne spółdzielcy płacili przed uruchomieniem instalacji PV około 16,5 tys. zł, rachunek był na poziomie 1,1 tys zł.

Spółdzielnia wykorzystała na inwestycję 4,2 mln zł z programu Prosument, z czego 1,7 mln zł w formie bezzwrotnej dotacji, a 2,5 mln zł w formie pożyczki udzielonej na preferencyjnych warunkach.

Dzięki wrocławskiej elektrowni do atmosfery trafi rocznie mniej o 614 ton CO2. Długofalowe korzyści finansowe to niejedyne korzyści, jakie dostrzegają mieszkańcy.

Od początku wspierałem spółdzielnię w realizacji tego ambitnego zamierzenia. Trzeba dążyć do ograniczania emisji CO2 i innych szkodliwych substancji, by chronić nasze środowisko. To przedsięwzięcie doskonale wpisuje się realizację tego celu. Elektrownia słoneczna na dachach budynków pomaga też w realizacji zobowiązań Polski w Unii Europejskiej – 15 proc. energii z OZE do roku 2020 – mówi dr Aureliusz Mikłaszewski, prezes Dolnośląskiego Klubu Ekologicznego, mieszkaniec jednego z budynków z elektrownią słoneczną.

Panele wraz z niezbędną infrastrukturą zamontowane zostały na dachach wieżowców z wykorzystaniem rozwiązań firmy Sunfixings z Wielkiej Brytanii w technologii balastowej, co oznacza, że elementy systemu nie są przytwierdzona do dachu budynku. Konstrukcja została zaprojektowana aerodynamicznie, tak aby wykorzystywać wiatr na swoją korzyść (dopuszczalna prędkość wiatru: 133,2 km/h). Budynek i jego otoczenie zostały poddany analizie w programie imitującym tunel aerodynamiczny.

Przyjęliśmy rozwiązanie w tej skali nie stosowane jeszcze w Polsce. Jego zalety to brak ingerencji w pokrycia papowe dachów płaskich, a także mobilność. W każdym momencie system Light Tegra możemy zdemontować i dostać się do odpowiedniej części dachu – mówi Marek Dera, wiceprezes SM Wrocław-Południe.

Podkreśla on, że przy realizacji elektrowni zastosowano kilka innych nowoczesnych rozwiązań. Dotyczy to w szczególności paneli fotowoltaicznych ze zwiększającą wydajność technologią PERC oraz falowników firmy Fronius Symo, dzięki którym produkcją energii można zarządzać zdalnie, a także śledzić pracę elektrowni on-line. Wystarczy wejść na stronę spółdzielni w zakładkę “Energia Słoneczna”. Po kliknięciu w jedną z lokalizacji widać m.in. produkcję energii w danej chwili, bilans energetyczny i ekonomiczny w różnych okresach pracy elektrowni.


Czytaj również:

IEO: W ciągu najbliższych 2 lat w Polsce powstanie 400 MW nowych mocy w PV

Dotacje na PV dla mieszkańców podrzeszowskich gmin

Prawie 193 MW w przyłączonych do siec instalacjach PV w Polsce na koniec 2016 r.

 

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.
Zamknij okno