Uroczyste rozpoczęcie budowy inteligentnego systemu sieci dystrybucyjnej dla zespołu elektrowni fotowoltaicznych jest kolejnym etapem rozwoju klastra energii – Zklaster
Obecnie ZKlaster posiada farmy PV o mocy 18 MW, które zostały uruchomione w latach 2016-2017. Kolejną inwestycją z zakresu odnawialnych źródeł energii mają być elektrownie wiatrowe w których skład będą wchodzić trzy turbiny. Mają one powstać w 2020 roku i wytwarzać 6 MW energii. Projekt ten ma być wspierany dzięki środkom unijnym z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko przewidzianego dla klastrów energii, o czym mówiono m.in. podczas uroczystości w miejscowości Ręczyn, gmina Bogatynia. ZKlaster planuje wziąć udział w tegorocznych aukcjach i rozpocząć projekty o łącznej mocy 32 MW. W trakcie zeszłorocznych aukcji zostały zabezpieczone gwarancje sprzedaży energii dla projektów fotowoltaicznych o łącznej mocy 49 MW. Obecnie rozpoczęła się ich budowa. Powstaną w odległości kilku kilometrów od uruchomionych wcześniej farm fotowoltaicznych.
Ministerstwo Energii: Klastry energii to nadzieja dla rozwoju OZE
Jak podkreślają założyciele Zklastra – energia wyprodukowana z elektrowni PV ma popłynąć własną – klastrową siecią dystrybucyjną. Budowa ruszyła w trzecim tygodniu września (19 września inauguracja). Energia pozyskiwana z dotychczasowych źródeł została odebrana przez sieć spółki Tauron Dystrybucja. Sieci Tauronu są wstanie wyprowadzić jedynie 18MW mocy, dlatego Zgorzelecki Klaster stworzył spółkę Geopol Dystrybucja, która zabezpieczy element infrastruktury pomiędzy farmami fotowoltaicznymi i krajowym systemem elektroenergetycznym (KSE). Sieć została zaprojektowana tak, aby można było zabezpieczyć dostawę energii ze wszystkich elektrowni fotowoltaicznych. Innowacyjność projektu polega na zapewnieniu każdej instalacji podwójnego podejścia. W wypadku uszkodzenia kabla w jednym miejscu, nadal będzie możliwa generacja energii wyprowadzanej do systemu energetycznego. Długość wszystkich linii 20 kV wyniesie około 50 km oraz dodatkowa linia 110 kV o długości 14 km. Koszt całej inwestycji został oszacowany na 56 milionów złotych, z czego ponad 60% zostanie pokryta przez dofinansowanie z Programu Infrastruktura i Środowisko. W planach klastra jest uruchomienie OZE o mocy 500 MW. ZKlaster charakteryzuje się sukcesywną i realną działalnością. Początkowe plany zrealizowanie 100 MW energii zostały zrealizowane. Spółka chce wykorzystać swój potencjał i jest gotowa do podjęcia wyzwania jakim jest osiągniecie 500 MW mocy. Jednym z członków klastra jest KGHM Polska Miedź, który w każdej chwili ma możliwość zostać odbiorcą energii wyprodukowanej przez zgorzelecką spółkę. W tym momencie współpraca z KGHM opiera się na ramach klastrowego hubu innowacji, dzięki której powstał polski samochód elektryczny dedykowany dla sektora przemysłowego – Sokół 4×4, o którym pisaliśmy już na naszym portalu. Przygotowywane są kolejne klastrowe projekty takie jak system optymalizacji zużycia energii Block Power Cub przeznaczony do zastosowania w małych instalacjach OZE. Block Power Cub to zintegrowany system budowany specjalnie dla członków klastra i dla klastrowej dystrybucji. Celem tego projekt jest pomiar oraz optymalizacja produkcji i zużycia energii pod kątem generowania mocy obliczeniowej. Projekt ma charakter innowacyjny jest w nim kilka poziomów technologicznych: sama infrastruktura energetyczna, magazyny energii i bardzo zaawansowane algorytmy bazujące na sztucznej inteligencji i prognozach pogody.
Prosument i klastry energii w koncepcji rozwojowej PSE SA
Jak mówił podczas uroczystości inauguracji budowy sieci dystrybucyjnej Prezes Zklastra Albert Gryszczuk, koncepcja działań klastra mocno wspiera ideę sprawiedliwej transformacji regionów węglowych, w kierunku źródeł odnawialnych. Wdrażanie innowacyjnych technologii związanych z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii jest jedynym sposobem na spełnienie wymogów ograniczeń emisji.