Jeśli instalacja ma moc większą niż 2 MW, to należy obowiązkowo zadbać o zdobycie dla niej wpisu
Według ustawy z 8 grudnia 2017 r. o rynku mocy, każdy właściciel istniejącej jednostki wytwórczej, której moc osiągalna brutto jest większa lub równa 2 MW, co roku ma obowiązek wziąć udział w certyfikacji ogólnej. W przypadku innych jednostek można, ale nie trzeba uzyskać wpis – jest to dobrowolne, chociaż tylko przedmioty z certyfikatem mogą wziąć usiał w dalszych procesach rynku mocy.
Duże zainteresowanie świadczeniem usług DSR
Tak jak podkreślają Polskie Sieci Elektroenergetyczne, by wziąć udział w certyfikacji do najbliższych aukcji (głównej lub dodatkowych) należy koniecznie zgłosić się do rejestru. Właściciele jednostek, którzy zdobyli wpis do rejestru w ubiegłych latach lub zawarli umowy mocowe dzięki przeprowadzanym aukcjom mocy, nie są zwolnieni z obowiązkowego wzięcia udziału w tegorocznej certyfikacji ogólnej. Przez Polską Sieć Elektroenergetyczną został udostępniony jej szczegółowy harmonogram, który można znaleźć na ich stronie internetowej. Na złożenie wniosku o wpis do rejestru właściciele instalacji mają czas do 11 stycznia 2020 r. włącznie. Tak jak w przypadku pozostałych procesów rynku mocy, nadchodząca certyfikacja ogólna jest przeprowadzana jedynie elektronicznie. By zgłosić jednostkę trzeba za pomocą Portalu Uczestnika Rynku Mocy złożyć wniosek, który będzie zawierał podstawowe dane o jednostce. Są to np. moc osiągalna netto, wykorzystywane paliwo podstawowe czy też technologia, za pomocą której wytwarzana jest energia elektryczna.
Rynek mocy i inne mechanizmy mocowe – możliwości, obowiązki, strategie
Do złożenia wniosku należy koniecznie posiadać kwalifikowany podpis elektroniczny oraz aktywny numeru telefonu. Art. 85. ust. 1. pkt. 1. ustawy o rynku mocy mówi, że na podmiot, który nie spełni obowiązku zgłoszenia jednostki fizycznej do certyfikacji ogólnej, może zostać nałożona kara pieniężna, którą wymierzy Urząd Regulacji Energetyki. Kara jest zależna od przychodu, jaki ukarany przedsiębiorca osiągnął w poprzednim roku podatkowym – jej wysokość nie można przekroczyć 5% owego przychodu.