zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Nowy Fundusz inwestycyjny na polskim rynku PV

Strona główna > Archiwa wpisów > Nowy Fundusz inwestycyjny na polskim rynku PV

Data
Tagi

Fundusz Energy and Infrastructure SME Fund, ma już w tym roku uruchomić 66 farm PV w Polsce

Fundusz Energy and Infrastructure SME Fund powołano w 2016 roku. Swoją działalnością objął kraje bałtyckie oraz Polskę, a dla swoich klientów zarządza aktywami. W połowie 2019 roku ich wartość była szacowana na 473 mln euro. 2020 rok ma być dla naszego kraju czasem, w którym litewski fundusz uruchomi kilkadziesiąt farm PV.

Polski rynek PV atrakcyjny dla Duńczyków

Składa się na nie 66 projektów fotowoltaicznych na łączną moc 65,5 MW – jednostkowa ma nie przekraczać 1 MW. Dzięki aukcji, która została przeprowadzona w 2018 roku, posiadają gwarancje sprzedaży energii w systemie aukcyjnym. Inwestycje mają zostać zrealizowane w północno-zachodniej części Polski i objąć cztery województwa. Ich powierzchnia zajmie w zasadzie 120 hektarów, a ilość modułów fotowoltaicznych, jakie się na nie złożą, sięga 240 tys. Instalacje zostaną podłączone do sieci, które są własnością dwóch operatorów systemów dystrybucyjnych. Inwestorzy z sektora PV, będący zwycięzcami tamtejszej aukcji, mają czas do listopada tego roku, aby uruchomić sprzedaży energii potwierdzonej uzyskaną koncesją. Jeśli przekroczą ten termin, utracą gwarancje sprzedaży energii w systemie aukcyjnym. Sun Investment Group, również pochodząca z Litwy, będzie generalnym wykonawcą farm fotowoltaicznych, które należą do litewskiego funduszu. Firma jest także jednym z najefektywniejszych inwestorów na naszym rynku PV. Ich dorobek w Polsce obejmuje uruchomione elektrownie fotowoltaiczne, których łączna moc wynosi 43 MW – wszystkie mają jednostkową moc sięgającą do 1 MW. To z nimi skutecznie wystartowali w aukcjach, jakie przeprowadził Urząd Regulacji Energetyki, jednak w ubiegłym roku zostały sprzedane szkockiemu funduszowi Aberdeen Standard Investments. SIG poinformowało, że w Polsce powstaną kolejne projekty PV, których tym razem łączna moc sięgnie ponad 500 MW.

Miedź i przejście na czystą energię

Na dodatek, podczas ostatniej aukcji, jaka została przeprowadzona przez URE w grudniu ubiegłego roku, dotyczącej projektów wiatrowo-fotowoltaicznych o jednostkowej mocy do 1 MW, SIG dokonało zabezpieczenia praw do rozliczeń w czasie 15 lat tzw. ujemnego salda dla projektów o 30 MW łącznej mocy.

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.