zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Miedź i przejście na czystą energię

Strona główna > Wszystkie publikacje > Polityka energetyczna > Miedź i przejście na czystą energię

Europejski Tydzień Zrównoważonej Energii (EUSEW) jest corocznym wydarzeniem dla wszystkich osób pracujących nad kwestiami związanymi ze zrównoważoną polityką energetyczną, zarówno w Brukseli, jak i we wszystkich państwach członkowskich. Tegorocznym tematem przewodnim jest “Lead the Clean Energy Transition”.

Negocjacje instytucjonalne UE w sprawie pakietu “Czysta energia dla wszystkich Europejczyków” nabrały tempa i mają się zakończyć do końca 2018 roku. Tegoroczna edycja EUSEW przypada na okres, w którym omawiane są najważniejsze szczegóły pakietu, co ma wpływ na ogólne ambicje i sposoby realizacji. Jednak kierunek jest jasny: w kierunku bardziej ekologicznego i zrównoważonego świata.

Czytaj: Transformacja energetyczna coraz bliżej

Po przyjęciu pakietu, miedź będzie kluczem do innowacyjnych rozwiązań niezbędnych do wdrożenia wizji w całej UE. Oto pięć powodów dlaczego:

  1. Odnawialne źródła energii: Miedź odgrywa ważną rolę w rozwiązaniach dotyczących energii odnawialnej – takich jak energia słoneczna, wiatrowa, pływów i prądów morskich, biomasy i energia geotermalna – poprzez poprawę ich ogólnej wydajności.
  2. Efektywność energetyczna: Miedź jest najlepszym nieszlachetnym przewodnikiem ciepła i elektryczności. Produkty zawierające miedź zazwyczaj działają wydajniej, przy typowym opłacalnym zmniejszeniu zużycia energii o 20-30%.
  3. Transport: Poza sektorem energetycznym, miedź jest również kluczowym elementem nowych, niskoemisyjnych środków transportu, takich jak pojazdy elektryczne (EV), odgrywające ważną rolę w akumulatorach i systemach sterowania, a także w infrastrukturze ładowania.
  4. Inteligentne sieci: Miedź pomaga połączyć wszystko razem: przyszłość niskoemisyjna nie jest możliwa bez inteligentnych i połączonych sieci elektrycznych i termicznych. Miedź jest kluczowym metalem, dzięki któremu sieci są mniejsze, inteligentniejsze, bardziej elastyczne i bardziej energooszczędne.
  5. Ślad energetyczny: W porównaniu z poziomem z 1990 roku, europejski przemysł miedziowy zdołał obniżyć zużycie energii na jednostkę o 60% dzięki innowacyjnym technologiom procesowym i odzyskiwaniu ciepła z odpadów. Przemysł kontynuuje wysiłki na rzecz zmniejszenia tej liczby.

O tym, jak miedź przyczynia się do poprawy zrównoważonego rozwoju, czytaj więcej tutaj.

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.