zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Polski rynek PV atrakcyjny dla Duńczyków

Strona główna > Archiwa wpisów > Polski rynek PV atrakcyjny dla Duńczyków

Duński deweloper OZE, firma Better Energy przygotowuje ogromne portfolio projektów farm fotowoltaicznych w Polsce, które mają powstać bez dopłat i rządowych gwarancji sprzedaży energii.

Duńczycy mają już w Polsce inwestycje w PV o mocy kilkudziesięciu MW. Duńska firma poinformowała, że do końca 2018 r. zbudowała w Polsce farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy 10 MW, które znajdują się w lokalizacjach Brusy, Kaliska, Brodnica, Mikołajki, Zblewo, Morzeszczyn oraz Oleszno. Te inwestycje następnie zostały sprzedane. Ponadto, Better Energy ma zbudować w naszym kraju kolejne farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy 30 MW – tym razem w charakterze głównego wykonawcy. Zdaniem przedstawiciela firmy Better Energy, zarówno sprzedane 10 MW jak i 30 MW, realizowane jako EPC to projekty farm fotowoltaicznych o jednostkowej mocy do 1 MW, które posiadają gwarancje sprzedaży energii w systemie aukcyjnym.

W 2019 roku Polska ma szansę stać się jednym z wiodących rynków fotowoltaiki w UE

Duńska firma sygnalizuje jednocześnie, że chce rozwijać fotowoltaikę w Polsce bez subsydiów czy rządowych gwarancji sprzedaży energii. Better Energy liczy przy tym na współpracę z firmami, dla których warunkiem jeśli chodzi o zakup energii będzie stawać się jej “zielone” pochodzenie i które będą ją odbierać na podstawie umów PPA. Jak wskazuje strona duńska – krajobraz dla odnawialnych źródeł energii w Polsce w ostatnich latach uległ zmianie i kierunek jest jasny. Możliwość zasilania czystą, zieloną energią, po dostępnych, gwarantowanych na wiele lat cenach to okazja, którą mogą wykorzystać polskie przedsiębiorstwa. Jak wskazują eksperci również z Europejskiego Instytutu Miedzi – ceny fotowoltaiki sukcesywnie spadają, a stosunkowa łatwość realizacji inwestycji będzie wpływała na ich popularność w Polsce.

Miedź i przejście na czystą energię

Duński deweloper wskazuje Danię i Polskę jako dwa ze swoich trzech kluczowych rynków. Trzecim jest Holandia, gdzie do końca ubiegłego roku Duńczycy zrealizowali projekty o łącznej mocy 12 MW, a obecnie mają być w trakcie budowy 50 MW.

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.
Zamknij okno