zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

IEA: Świat zmienia diametralnie sposób zaspakajania zapotrzebowania na energię

Strona główna > Archiwa wpisów > IEA: Świat zmienia diametralnie sposób zaspakajania zapotrzebowania na energię

W porównaniu z ostatnimi dwudziestoma pięcioma latami, sposób w jaki świat zaspokaja rosnące zapotrzebowanie na energię zmienia się diametralnie – oceniła w najnowszym raporcie Word Energy Outlook 2017 Międzynarodowa Agencja Energii (International Energy Agency – IEA).

Jak podkreślają analitycy IEA, w ostatnich kilku latach zdecydowanie spadły koszty technologii OZE w porównaniu do innych źródeł energii. Przykładowo w porównaniu do 2010 roku w przypadku źródeł fotowoltaicznych spadek sięga 70 proc., farm wiatrowych 25 proc. a systemów magazynowania energii – 40 proc.

Według prognoz IEA odnawialne źródła energii będą pokrywać 40 proc. wzrostu popytu na energię, a gwałtowny wzrost ich udziału w sektorze energetycznym oznacza koniec okresu boomu na węgiel. Jak zwraca agencja od 2000 r. moce węglem wzrosły o prawie 900 GW, ale w perspektywie 2040 roku przyrosty mocy tego typu elektrowni wyniesie tylko 400 GW, a wiele z nich jest już w trakcie budowy. Przykładowo w Indiach udział węgla w miksie energetycznym ma spaść z 75 proc. w 2016 r. do poziomu poniżej 50 proc. w 2040 r.

IEA zaznacza również, że odnawialne źródła stanowią dwie trzecie globalnych inwestycji w elektrownie, stając się dla wielu krajów najtańszym źródłem wytwarzania. Szybkie wdrożenie fotowoltaiki przez Chiny i Indie sprawia, ze tego typu elektrownie będą dominowały w strukturze niskoemisyjnych źródeł w 2040 roku. W tej perspektywie czasowej udział wszystkich odnawialnych źródeł energii w całkowitej produkcji energii ma sięgać 40 proc., a w Unii Europejskiej OZE mają stanowić nawet 80 proc. nowoinstalowanych mocy.

Agencja zwraca także uwagę, że transformacja sektora energetycznego jest wzmacniana przez miliony gospodarstw domowych, społeczności i przedsiębiorstw inwestujących bezpośrednio w rozproszone źródła OZE

Jednocześnie IEA w swoim opracowaniu podkreśla rosnącą rolę gazu ziemnego, którego udział zaspakajaniu zapotrzebowania na energię na systematycznie wzrastać.


Czytaj również:

Polska polityka energetyczna do 2040 roku. Kiedy powstanie projekt?

„Polski mix energetyczny”. Ważny głos Europejskiego Instytutu Miedzi w debacie

Niemiecki miks wytwarzania energii elektrycznej w roku 2050

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.