zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Brytyjska energetyka przez ponad dwa dni obyła się bez węgla

Strona główna > Archiwa wpisów > Brytyjska energetyka przez ponad dwa dni obyła się bez węgla

Niegdyś oparta na węglu energetyka Wielkiej Brytanii systematycznie zmniejsza zużycie tego paliwa. Na początku tego tygodnia system elektroenergetyczny tego kraju funkcjonował kilkadziesiąt godzin nie korzystając z energii z elektrowni węglowych.

Jak wynika z danych brytyjskiego operatora sieci przesyłowych National Grid, Wielka Brytania zaspokajała zapotrzebowanie na energię elektryczną bez wykorzystania źródeł węglowych od 22:25 w poniedziałek do 5:10 w czwartek, czyli około 55 godzin. Był to rekordowy okres czasu, w którym brytyjski system elektroenergetyczny radził sobie bez źródeł węglowych. Poprzedni rekord miał miejsce w październiku i wówczas wyniósł 40 godzin.

Jak wskazują dane National Grid w tym tygodniu źródła wykorzystujące paliwa kopalne zaspakajają mniej niż połowę (45,9 proc.) zapotrzebowania na energię elektryczną w Wielkiej Brytanii. Z tym, że należy zwrócić uwagę w 44,1 proc. energia pochodziła z elektrowni gazowych, a tylko w 1,9 proc. węglowych. Źródła odnawialne zapewniły w tym czasie 21 proc. brytyjskiego zapotrzebowania na energię elektryczną, a ponad 22 proc. pochodziło z elektrowni jądrowych.

W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy elektrownie węglowe dostarczyły Brytyjczykom 6,7 proc. energii elektrycznej, gazowe – 42 proc, jądrowe -22,8 proc., a OZE – 17,5 proc.

Jeszcze w 2015 roku udział węgla w brytyjskim miksie energetycznym wynosił 22 proc. Rząd brytyjski zapowiada, że do 2025 wszystkie funkcjonujące w na Wyspach elektrownie węglowe zostaną zamknięte.


Czytaj również:

Udział OZE w zużyciu energii w UE osiągnął 17 proc. w 2016 r.

Brytyjskie elektrownie węglowe w odwrocie

Raporty BP i Bloomberga. OZE rośnie, węgiel w odwrocie

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.
Zamknij okno