zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Cel OZE na 2020 dla Polski? Jest pomysł na poprawę sytuacji w transporcie

Strona główna > Archiwa wpisów > Cel OZE na 2020 dla Polski? Jest pomysł na poprawę sytuacji w transporcie

Ministerstwo Energii zamierza wkrótce przedstawić regulacje, które mają skutkować zwiększeniem wykorzystania zielonej energii w transporcie, o czym zapewnił w rozmowie z portalem Gramwzielone.pl dyrektor Departamentu Energii Odnawialnej i Rozproszonej w ME Andrzej Kaźmierski.

Polska może nie osiągnąć swojego zobowiązania, jeśli chodzi o udział źródeł odnawialnych w krajowym miksie konsumpcji energii w elektroenergetyce, cieple i transporcie na poziomie przynajmniej 15 proc. (dla Polski) do roku 2020. Najtrudniejsza sytuacja jest w transporcie, gdzie powinniśmy uzyskać 10 procent końcowego zużycia energii  ze źródeł odnawialnych – wylicza portal gramwzielone.pl.

W roku 2016 udział OZE w końcowym zużyciu energii brutto w Polsce wyniósł 11,3 proc., co oznacza mniej niż w latach 2013-2015. Znacznie gorzej jest w transporcie, gdzie w ubiegłym roku udział zielonej energii w transporcie wyniósł zaledwie 3,93 proc. wobec 6,44 proc. w roku 2015 – wynika z danych GUS.

Jak zauważa portal gramzielone.pl resort energii pracuje nad regulacjami dla rynku biopaliw, aby w większym stopniu ten obszar przyczynił się do realizacji krajowego celu OZE na rok 2020. – Nasz główny problem w realizacji celu OZE jest w transporcie. Musimy znajdować tutaj nowe rozwiązania – zauważa dyrektor Kaźmierski.

CZYTAJ WIĘCEJ:

Transport ciężarowy. Dlaczego zeroemisyjność się opłaci?

Zmniejszenie emisji CO2 w transporcie drogowym. Jaka jest przyszłość aut ciężarowych?

Elektromobilność. Jak zmieniać transport i komunikację, by chronić środowisko?

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.