Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaprezentowało założenia “Polskiej Strategii Wodorowej do roku 2030 z perspektywą do 2040 r.”
Polska jest obecnie trzecim w Europie i piątym największym na świecie producentem wodoru. Według szacunków resortu klimatu produkujemy około 1 mln ton H2 rocznie. Wodór w Polsce wytwarzany jest jednak w procesach generujących emisje CO2, tymczasem konieczne jest rozpoczęcie wdrażania technologii produkcji czystego wodoru, bazującego na elektrolizie z wykorzystaniem odnawialnej energii elektrycznej, co pozwoli zredukować emisje powstające w transporcie czy przemyśle. Zaprezentowany w dniu 14 stycznia przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska projekt “Polskiej Strategii Wodorowej do roku 2030 z perspektywą do 2040 r.” wskazuje 6 koniecznych do osiągnięcia celów:
- wdrożenie technologii wodorowych w energetyce;
- wykorzystanie wodoru jako paliwa alternatywnego w transporcie;
- wsparcie dekarbonizacji przemysłu;
- produkcja wodoru w nowych instalacjach;
- sprawna i bezpieczna dystrybucja wodoru;
- stworzenie stabilnego otoczenia regulacyjnego.
Jak podkreśla Minister Klimatu i Środowiska Michał Kurtyka, jesteśmy jako kraj i społeczeństwo obecnie w historycznym momencie tworzenia nowej gałęzi gospodarki. Unia Europejska na rozwój technologii wodorowych chce przeznaczyć, w perspektywie 2050 roku nawet 500 mld euro.
Wodór z odnawialnych źródeł energii
Ambicją Rządu jest rozwój krajowych i lokalnych kompetencji w zakresie wytwarzania kluczowych komponentów z łańcucha wartości gospodarki wodorowej oraz utrzymanie konkurencyjności polskiej gospodarki przy równoczesnym poszanowaniu środowiska i klimatu. Wiceminister Klimatu i Środowiska Ireneusz Zyska wskazał, że celem jest uruchomienie w naszym kraju do 2030 roku elektrolizerów o mocy 2 GW mogących wytwarzać wodór z wykorzystaniem odnawialnej energii elektrycznej.