zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Czysty wodór – krajowe plany i strategia

Strona główna > Archiwa wpisów > Czysty wodór – krajowe plany i strategia

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaprezentowało założenia “Polskiej Strategii Wodorowej do roku 2030 z perspektywą do 2040 r.”

Polska jest obecnie trzecim w Europie i piątym największym na świecie producentem wodoru. Według szacunków resortu klimatu produkujemy około 1 mln ton H2 rocznie. Wodór w Polsce wytwarzany jest jednak w procesach generujących emisje CO2, tymczasem konieczne jest rozpoczęcie wdrażania technologii produkcji czystego wodoru, bazującego na elektrolizie z wykorzystaniem odnawialnej energii elektrycznej, co pozwoli zredukować emisje powstające w transporcie czy przemyśle. Zaprezentowany w dniu 14 stycznia przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska projekt “Polskiej Strategii Wodorowej do roku 2030 z perspektywą do 2040 r.” wskazuje 6 koniecznych do osiągnięcia celów:

  • wdrożenie technologii wodorowych w energetyce;
  • wykorzystanie wodoru jako paliwa alternatywnego w transporcie;
  • wsparcie dekarbonizacji przemysłu;
  • produkcja wodoru w nowych instalacjach;
  • sprawna i bezpieczna dystrybucja wodoru;
  • stworzenie stabilnego otoczenia regulacyjnego.

Jak podkreśla Minister Klimatu i Środowiska Michał Kurtyka, jesteśmy jako kraj i społeczeństwo obecnie w historycznym momencie tworzenia nowej gałęzi gospodarki. Unia Europejska na rozwój technologii wodorowych chce przeznaczyć, w perspektywie 2050 roku nawet 500 mld euro.

Wodór z odnawialnych źródeł energii

Ambicją Rządu jest rozwój krajowych i lokalnych kompetencji w zakresie wytwarzania kluczowych komponentów z łańcucha wartości gospodarki wodorowej oraz utrzymanie konkurencyjności polskiej gospodarki przy równoczesnym poszanowaniu środowiska i klimatu. Wiceminister Klimatu i Środowiska Ireneusz Zyska wskazał, że celem jest uruchomienie w naszym kraju do 2030 roku elektrolizerów o mocy 2 GW mogących wytwarzać wodór z wykorzystaniem odnawialnej energii elektrycznej.

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.