Tak wynika z projektu prawa klimatycznego przedstawionego dzisiaj przez Komisję Europejską
Nowe prawo klimatyczne jest elementem “Europejskiego Zielonego Ładu”, czyli kluczowego programu KE, który ma sprawić, że do 2050 r. Unia Europejska ma stać się neutralna klimatycznie. Komisja proponuje prawnie wiążący cel zerowej emisji gazów cieplarnianych do 2050 r.
Jak informuje, instytucje UE i państwa członkowskie są wspólnie zobowiązane do podjęcia niezbędnych środków na szczeblu UE i krajowym, aby go osiągnąć. Dzisiejsza propozycja zakłada zwiększenie celów redukcji emisji CO2 do 2030 r. Do czerwca Komisja ma dokonać przeglądu, a w razie potrzeby zaproponuje zmianę prawa w celu osiągnięcia dodatkowych redukcji emisji na 2030 r. Komisja proponuje w projekcie ustanowienie ogólnounijnej trajektorii redukcji emisji gazów cieplarnianych w latach 2030-2050, aby możliwe było mierzenie postępów i zagwarantowanie przewidywalności władzom krajowym, przedsiębiorstwom i obywatelom. Do września 2023 r., a następnie co pięć lat Komisja będzie oceniać, czy UE realizuje cel neutralności klimatycznej i trajektorię na lata 2030-2050. Kontrowersyjny zapis w projekcie KE mówi o tym, że Komisja byłaby uprawniona do przyjmowania aktów delegowanych dotyczących określenia “trajektorii na poziomie Unii w celu osiągnięcia neutralności klimatycznej”. Oznaczałoby to możliwość ustanowienia przez Komisję celów pośrednich dla UE po 2030 r. Media wskazują, że zastosowanie aktu delegowanego w jednej z najbardziej wrażliwych części europejskiej polityki ochrony środowiska wzbudza obawy rządów państw UE, które są podzielone co do tempa ograniczania emisji w nadchodzących dekadach, aby osiągnąć cel na 2050 r. Przedstawiony dzisiaj projekt zakłada, że KE będzie uprawniona do wydawania zaleceń dla państw członkowskich, których działania są niezgodne z celem zakładającym neutralność klimatyczną, a państwa członkowskie będą zobowiązane do zastosowania się do tych zaleceń lub – jeżeli tego nie zrobią – do przedstawienia wyjaśnień.
Przyjmowanie nowych celów w polityce klimatycznej musi być odpowiedzialne
Komisja może również dokonać przeglądu adekwatności ścieżki redukcji i ogólnounijnych środków. Państwa członkowskie będą również zobowiązane do opracowania i wdrożenia strategii przystosowawczych w celu zwiększenia odporności i zmniejszenia podatności na oddziaływanie zmiany klimatu.