Zmiana w ustawie o wspieraniu termomodernizacji i remontów, wprowadziła wyższą premię termomodernizacyjną za montaż w budynkach odnawialnych źródeł energii, w tym paneli fotowoltaicznych
Premia wyniesie 21 proc. kosztów przedsięwzięcia. Właściciele domów jednorodzinnych i wielorodzinnych mogą po nią sięgnąć nawet przy instalacji słonecznej o mocy do 50 kW. Premia termomodernizacyjna została uproszczona i podniesiona. Celem jest zachęcenie właścicieli domów jednorodzinnych, spółdzielni mieszkaniowych i gmin do inwestycji w oszczędność energii i OZE. Wyższą dotację będzie można otrzymać między innymi, gdy przy termomodernizacji zostaną jednocześnie zamontowane panele fotowoltaiczne. Warunkiem jest jednak zaciągnięcie kredytu i szczegółowe rozliczenie oszczędności energii w audycie energetycznym. Pieniądze są wypłacane na końcu całej inwestycji.
Inwestycje w OZE a premie termomodernizacyjne
Wsparcie wypłaca Bank Gospodarstwa Krajowego w formie spłaty części kredytu zaciągniętego w banku komercyjnym. Na początku kwietnia BGK miał w swoim budżecie na ten cel 146 mln zł. Nie ma takich ograniczeń kwotowych jak w programie Mój Prąd czy Czyste Powietrze. Dotychczas średnia premia termomodernizacyjna wynosiła ok. 50 tys. zł, po zmianach w programie może być większa. Skorzystać z projektu mogą właściciele lub zarządcy budynku mieszkalnego, zbiorowego zamieszkania, budynków użyteczności publicznej samorządów oraz sieci i lokalnych źródeł ciepła. Można więc otrzymać premię na termomodernizację domów jednorodzinnych i wielorodzinnych, burs, hoteli robotniczych, domów opieki społecznej, klasztorów, plebanii itp. Nie obejmuje to jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych. Warunkiem koniecznym inwestycji jest, aby doprowadzić do zmniejszenia zapotrzebowania na energię – wykorzystywaną do ogrzewania, ale też do podgrzewania wody użytkowej. W budynkach, których modernizuje się wyłącznie system grzewczy, oszczędność ma wynieść co najmniej 10 proc., w pozostałych – co najmniej 25 proc. Podstawowym warunkiem jest przeprowadzenie audytu energetycznego. Audyt jest konieczny do uzyskania prawa do premii termomodernizacyjnej, stanowi także założenia do projektu budowlanego przedsięwzięcia. Audyt składa się wraz z wnioskiem kredytowym w banku, który ma podpisaną z BGK umowę.
Efektywność energetyczna w budownictwie – wyzwań wiele, a świadomość niewielka
Na początku roku lista ta liczyła kilkanaście banków. Decyzję o udzieleniu kredytu bank podejmuje zgodnie z własnymi procedurami. Inwestor oświadcza we wniosku o przyznanie premii, że kredyt nie jest przeznaczony na sfinansowanie prac, na które uzyskano wsparcie ze środków publicznych. Kredyt nie może być przeznaczony na refinansowanie poniesionych kosztów.