zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Dotacje, ulgi, pożyczki. Jak zainwestować we własne panele słoneczne?

Strona główna > Archiwa wpisów > Dotacje, ulgi, pożyczki. Jak zainwestować we własne panele słoneczne?

Polacy masowo instalują panele fotowoltaiczne do produkcji prądu na dachach. Od tego roku można takie inwestycje odpisać od dochodu. Zainteresowanie jest tak duże, że banki uruchamiają specjalne oferty kredytowe.

Polacy przekonują się do odnawialnych źródeł energii wykorzystywanych na własne potrzeby. Już ok. 65 tys. domów jest wyposażonych w panele słoneczne i co miesiąc liczba ta wzrasta o kilka tysięcy. Jeśli tempo inwestycji się utrzyma, to na koniec roku w Polsce będzie około 100 tysięcy prosumentów. Skąd ten boom? Od tego roku każdy instalujący sobie w domu panele słoneczne może skorzystać z odliczeń od dochodu w ramach ulgi termomodernizacyjnej. W dodatku panele fotowoltaiczne mocno potaniały, poprawiła się ich efektywność, a z pomocą w finansowaniu inwestycji ruszyły banki.

Gdzie najlepiej udać się po pieniądze?

CZYTAJ: Smartflower – Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej

Dotacje na OZE

Najlepiej sięgnąć po dotacje z funduszy unijnych, które są bardzo wysokie. Taka możliwość istnieje jednak tylko w kilku województwach, gdzie jeszcze nie wyczerpano całej puli pieniędzy przeznaczonych na ten cel. W dodatku nie zawsze jest możliwość budowy instalacji na jednorodzinnych domach.

Do 28 czerwca wnioski o dofinansowanie inwestycji w instalacje OZE przyjmuje województwo podlaskie. Dofinansowanie wyniesie maksymalnie 85 proc. kosztów. Preferowane będą mikroinstalacje do produkcji biogazu oraz panele słoneczne. Konkurs skierowany jest do samorządów, przedsiębiorców, producentów rolnych i ich grup, organizacji, stowarzyszeń, spółdzielni, kościołów i związków wyznaniowych. W tym roku plany ogłoszenia konkursu na nabór wniosków o wsparcie OZE są też w województwach: zachodniopomorskim, lubelskim i śląskim (Zintegrowane Inwestycje Terytorialne).

Pożyczki z programu Czyste Powietrze

Korzystne, niskooprocentowane pożyczki na 100 proc. inwestycji we własne panele słoneczne (i nie tylko) oferuje program Czyste Powietrze. Warunkiem otrzymania dofinansowania jest posiadanie w domu źródła ciepła zgodnego z normami wymienionymi w programie, albo też wymiana pieca starej generacji na taki, który spełnia wymogi. Oprocentowanie zmienne pożyczki wynosi WIBOR 12M+ 70 pkt bazowych (obecnie to 2,57 proc.), przy czym nie może to być mniej niż 2 proc. Ustalenie wysokości oprocentowania następuje w cyklu rocznym. Pożyczka może być rozłożona nawet na 180 miesięcy, z roczną karencją. Maksymalną granicę inwestycji w panele słoneczne ustalono na 30 tys. zł, a koszt kwalifikowany instalacji za 1kWp na 6 tys. zł.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Innowacje niezbędne dla polskiej energetyki

Gdzie i ile pieniędzy można dostać na własną elektrownię? Jakie są plusy i minusy pożyczek termomodernizacyjnych? O tym w dalszej części artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.
Zamknij okno