Farmę tworzy 60 turbin wiatrowych o mocy ponad 6 MW każda. Elektrownia Arkona o łącznej mocy 385 MW zajmuje obszar o powierzchni 39 kilometrów kwadratowych, 35 km na północny wschód od wyspy Rugii.
Jak podkreślają władze niemiecki – Elektrownia Arkona wyznacza punkt odniesienia dla transformacji systemu energetycznego i jest narzędziem osiągania celi klimatycznych. Farma jest przyłączona (podmorskim połączeniem kablowym o długości 93 km) ) do sieci niemieckiego operatora – firmy 50 Hertz. Koszt przyłączenia to 1,3 mld euro. Oprócz famy Arkona, powstała tam także farma Wikinger o mocy 350 MW, którą kosztem 1,4 mld euro zbudował hiszpański koncern energetyczny Iberdrola.
W przypadku tego połączenia po raz pierwszy na Morzu Bałtyckim zaimplementowano trójfazowy system 220 kV, pozwalający na większy transfer mocy. Do tej pory połączenia morskich farm wiatrowych w niemieckiej części Bałtyku powstawały jako trójfazowe systemy kablowe 150 kV.
Energetyka wiatrowa na Bałtyku
Morze Bałtyckie jest nowym obiecującym rynkiem morskiej energii wiatrowej w Europie. Ma ono potencjał do tego, aby stać się centralnym ośrodkiem energetycznym dla północno-wschodniej Europy. Morska energia wiatrowa może pomóc w dalszej dywersyfikacji portfela energetycznego krajów regionu, znacząco przyczyni się do realizacji celów Unii Energetycznej, jak również zwiększy bezpieczeństwo dostaw energii i pomoże w walce ze zmianami klimatu.
Energia wiatrowa na Bałtyku. Potencjał dla energetyki, korzyści dla gospodarki
Deklaracja Morza Bałtyckiego
Współpraca regionalna w zakresie planowania przestrzennego, rozwoju sieci, planowania i wspierania przepustowości jest kluczowym instrumentem rozwoju dobrze funkcjonującego wewnętrznego rynku energii i infrastruktury transgranicznej.
W wyniku współpracy między krajami nadbałtyckimi – Danią, Estonią, Finlandią, Łotwą, Litwą, Niemcami, Polską, Szwecją i Polską – opracowano następującą deklarację w celu przyspieszenia wykorzystania morskiej energii wiatrowej na Morzu Bałtyckim. Cele deklaracji wpisują się w istniejące struktury polityczne planu działań w zakresie połączeń międzysystemowych na rynku energii państw bałtyckich (BEMIP).
Baltic Sea Declaration with Annex 20170615 Basof