zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

E.ON i Equinor otworzyli morską farmę wiatrową na Morzu Bałtyckim

Strona główna > Archiwa wpisów > E.ON i Equinor otworzyli morską farmę wiatrową na Morzu Bałtyckim

Farmę tworzy 60 turbin wiatrowych o mocy ponad 6 MW każda. Elektrownia Arkona o łącznej mocy 385 MW zajmuje obszar o powierzchni 39 kilometrów kwadratowych,  35 km na północny wschód od wyspy Rugii. 

Jak podkreślają władze niemiecki – Elektrownia Arkona wyznacza punkt odniesienia dla transformacji systemu energetycznego i jest narzędziem osiągania celi klimatycznych.  Farma jest przyłączona (podmorskim połączeniem kablowym o długości 93 km) ) do sieci niemieckiego operatora – firmy 50 Hertz. Koszt przyłączenia to 1,3 mld euro. Oprócz famy Arkona, powstała tam także farma Wikinger o mocy 350 MW, którą kosztem 1,4 mld euro zbudował hiszpański koncern energetyczny Iberdrola.

W przypadku tego połączenia  po raz pierwszy na Morzu Bałtyckim zaimplementowano trójfazowy system 220 kV, pozwalający na większy transfer mocy. Do tej pory połączenia morskich farm wiatrowych w niemieckiej części Bałtyku powstawały jako trójfazowe systemy kablowe 150 kV.

Zgodnie ze wskazaniami strony niemieckiej niebawem ruszyć mają kolejne tego typu inwestycje realizaowane przez  Iberdrolę czy Parkwind.

Energetyka wiatrowa na Bałtyku

Morze Bałtyckie jest nowym obiecującym rynkiem morskiej energii wiatrowej w Europie. Ma ono potencjał do tego, aby stać się centralnym ośrodkiem energetycznym dla północno-wschodniej Europy. Morska energia wiatrowa może pomóc w dalszej dywersyfikacji portfela energetycznego krajów regionu, znacząco przyczyni się do realizacji celów Unii Energetycznej, jak również zwiększy bezpieczeństwo dostaw energii  i pomoże w walce ze zmianami klimatu.

Energia wiatrowa na Bałtyku. Potencjał dla energetyki, korzyści dla gospodarki

Deklaracja Morza Bałtyckiego

Współpraca regionalna w zakresie planowania przestrzennego, rozwoju sieci, planowania i wspierania przepustowości jest kluczowym instrumentem rozwoju dobrze funkcjonującego wewnętrznego rynku energii i infrastruktury transgranicznej.

W wyniku współpracy między krajami nadbałtyckimi – Danią, Estonią, Finlandią, Łotwą, Litwą, Niemcami, Polską, Szwecją i Polską – opracowano następującą deklarację w celu przyspieszenia wykorzystania morskiej energii wiatrowej na Morzu Bałtyckim. Cele deklaracji wpisują się w istniejące struktury polityczne planu działań w zakresie połączeń międzysystemowych na rynku energii państw bałtyckich (BEMIP).

Baltic Sea Declaration with Annex 20170615 Basof

 

 

 

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.