zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Efektywność energetyczna budynków jako element “EU Recovery Plan”

Strona główna > Archiwa wpisów > Efektywność energetyczna budynków jako element “EU Recovery Plan”

Potencjał w zakresie efektywności energetycznej budynków może stać się ważnym elementem wychodzenia UE z kryzysu pandemii – Covid 19

W dniu 26 maja, Stowarzyszenie na rzecz Efektywności im. prof. Krzysztofa Żmijewskiego opublikowało list do Pani Premier Jadwigi Emilewicz oraz Pana Ministra Michała Kurtyki, w którym czytamy m.in. że szeroko rozumiany sektor budownictwa, biorąc pod uwagę cały cykl życia budynków zużywa około 41% energii pierwotnej w Polsce oraz jest odpowiedzialny za emisję 38% dwutlenku węgla. Standard energetyczny większości istniejących budynków znacznie odstaje od standardu energetycznego, który będzie obowiązywał dla wszystkich nowych i remontowanych budynków już od 2021 roku.

Efektywność energetyczna w budownictwie – wyzwań wiele, a świadomość niewielka

Wg. szacunków ekspertów z Buildings Perfomance Institute Europe (BPIE), które przywołuje w swoim liście Stowarzyszenie, całkowite korzyści społeczne netto wynikające z wdrożenia programu kompleksowej termomodernizacji do roku 2045 mogą sięgnąć ok. 700 mld zł. Korzyści te mają różnorodny charakter i wykraczają poza proste oszczędności wynikające ze zmniejszonego zużycia energii. Jak zaznacza dla naszego portalu Rafał Czaja – Prezes Stowarzyszenia – “Korzyści te mają charakter ekonomiczny, społeczny oraz środowiskowy, a szeroko rozumiana poprawa efektywności energetycznej w budownictwie to doskonałe narzędzie zmniejszania różnic społecznych i poprawy jakości życia społeczeństwa”.  Pamiętać należy także, jak podkreślają m.in. eksperci z IBS (badania przeprowadzone w 2018 roku), że inwestycje w zakresie tzw. „głębokiej termomodernizacji”, przyczyniają się skutecznie do realizacji przez Polskę zobowiązań w zakresie poprawy efektywności energetycznej i zwiększenia udziału OZE oraz tworzenia nowych miejsc pracy.

Rząd chce poprawić efektywność energetyczną budynków z wielkiej płyty

Zdaniem Stowarzyszenia, inwestycje w zakresie tzw. „głębokiej termomodernizacji” z uwzględnieniem procesów cyfryzacji, inteligencji budynków, OZE, są doskonałym elementem zrównoważonej transformacji energetycznej i powinny być uwzględnione w strategii wychodzenia UE z kryzysu spowodowanego pandemią koronawirusa. Dodatkowo jak czytamy,  obecny czas dyskusji na forum Unii Europejskiej dot. alokacji budżetowych jest szansą z której Polska i nasze firmy powinny skorzystać.

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.