Niemiecka firma Heliatek po kilkunastu latach rozwoju swojej technologi, w końcu uruchomi seryjną produkcję
W zakładzie, którego otwarcie uroczyście zainaugurowano w tym tygodniu w Dreźnie, mają powstawać panele fotowoltaiczne wykonane w technologii organicznej, których roczna produkcja ma wynosić 1 mln m2. Jak podała strona niemiecka już w 2016 roku – taka skala produkcji umożliwiłaby pokrycie zapotrzebowania występującego na rynku organicznej fotowoltaiki zintegrowanej z budynkami (tzw. BIOPV – Building Integrated Organic Photovoltaic). Taka konstrukcja zapewnia, że szklany dach wykonany z wykorzystaniem ogniw BIOPV charakteryzuje się transparentnością na poziomie 75%.
Polski rynek PV atrakcyjny dla Duńczyków
Niemiecka firma pracuje nad autorską technologią organicznych paneli PV już od wielu lat – już w 2015 roku spółka informowała o budowie największej instalacji BIOPV w Azji, która powstała na powierzchni 226 m2 stanowiącej elewację biurowca w Singapurze, a w ostatnim czasie zostały zastosowane także na wieży jednej z elektrowni wiatrowych znajdujących się w Hiszpanii. Na 80-metrowej wieży, zainstalowano 120 elastycznych modułów fotowoltaicznych, które zajmują powierzchnię około 50 m2.
Miedź i przejście na czystą energię
Jak wskazują eksperci – technologia organicznych paneli PV, przegrywała kosztowo z tradycyjnymi, krystalicznymi modułami PV, jednak mogłaby ona znaleźć zastosowanie w przypadku integracji z budynkami, gdzie będzie można wykorzystać jej zalety, takie jak elastyczność czy możliwa częściowa transparentność, ktore sa niedostępne przy technologii krystalicznej.