zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

ElectroMobility Poland ogłosiła postępowanie na prototyp elektrycznego samochodu

Strona główna > Archiwa wpisów > ElectroMobility Poland ogłosiła postępowanie na prototyp elektrycznego samochodu

Spółka ElectroMobility Poland ogłosiła 27 listopada postępowanie, którego celem jest wyłonienie partnera do prac nad samochodem z napędem elektrycznym.

Stawką w “konkursie na prototyp”, organizowanym przez EMP są duże kwoty, które Skarb Państwa planuje przeznaczyć na uruchomienie produkcji samochodu elektrycznego w Polsce – deklaruje minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Jak zapowiada spółka postępowanie ma zająć kilkanaście miesięcy, a jego efektem ma być zbudowanie prototypów samochodów elektrycznych.

Procedura posłuży pozyskaniu know-how z zewnątrz – w najbliższych planach EMP jest nawiązanie współpracy z zespołami, które mają kompetencje w zakresie konstrukcji, prowadzenia prac rozwojowych, budowy prototypu oraz przygotowania do wdrożenia produkcji osobowego samochodu elektrycznego – mówi Piotr Zaremba, szef Projektu ElectroMobility Poland.

Nabór zgłoszeń potrwa do końca roku, a zawarcie pierwszych umów przewidziane jest na luty 2018 roku. W kolejnych etapach najlepsze zespoły zbudują prototypy.

W tej chwili skupiamy się na pozyskaniu profesjonalnie przygotowanej dokumentacji technicznej i biznesowej – mówi Maciej Kość, prezes ElectroMobility Poland.

Pochodną wyłonionych w postępowaniu koncepcji będzie rozszerzony biznesplan dla EMP, który ma być gotowy w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Produkcja pojazdów kosztuje i jeśli Państwo ma w ten proces inwestować, to musimy być do tego przygotowani. Dobry biznesplan jest podstawą do zaangażowania kapitałowego Skarbu Państwa – dodaje prezes Kość.

Prace nad samochodem elektrycznym to jeden z elementów działań na rzecz budowy ekosystemu elektromobilności. Zanim polski samochód pojawi się na drogach, potrzebna jest przede wszystkim infrastruktura do jego ładowania.

Rozwój elektromobilności to priorytet dla Ministerstwa Energii, dlatego też środki przeznaczone na ten cel są niemałe – sam budżet Funduszu Niskoemisyjnego Transportu to blisko 4 mld zł do końca 2026 roku – mówi minister Tchórzewski.

Wiosną 2019 roku ElectroMobility Poland ma dysponować jeżdżącymi prototypami osobowych samochodów elektrycznych kategorii L7e lub M1 oraz ich dokumentacją techniczną, a to już wstęp do rozpoczęcia budowy zaplecza technicznego dla uruchomienia w Polsce produkcji seryjnej.


Czytaj również:

Zdecydowany wzrost sprzedaży samochodów elektrycznych na świecie

ElectroMobility Poland sprawdziła czego oczekują kierowcy od polskiego samochodu elektrycznego

Prawie 12 proc. Polaków realnie rozważa zakup samochodu elektrycznego

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.