zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Enea Operator rozbudowała stację elektroenergetyczną w Kostrzynie nad Odrą

Strona główna > Archiwa wpisów > Enea Operator rozbudowała stację elektroenergetyczną w Kostrzynie nad Odrą

Data
Tagi

Enea Operator zakończyła kilkuetapową przebudowę Głównego Punktu Zasilającego (GPZ), który zapewnia dostawy energii dla Odbiorców działających na obszarze Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (KSSSE).

Jak wyjaśnia Enea decyzja o gruntownej modernizacji GPZ-u Kostrzyn wynikała z dużych przyrostów mocy przyłączeniowych na terenie Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Pierwsze etapy rozbudowy zostały rozpoczęte jeszcze w roku 2001 roku i polegały m.in. na zainstalowaniu kolejnego, trzeciego transformatora o mocy 16 MVA. W związku z rozwojem KSSSE w 2008 roku transformator wymieniono na większą jednostkę o mocy 25 MVA. Kolejne etapy przebudowy dotyczyły już bezpośrednio realizacji umów przyłączeniowych dla dużych Odbiorców energii elektrycznej, w tym podmiotów przyłączanych na wysokim napięciu 110 kV.

Nakłady inwestycyjne poniesione przez Operatora na dalszą modernizację i rozbudowę stacji od 2013 roku to ponad 22 mln zł. Ostatni etap, który obejmował m.in. przebudowę rozdzielni wysokiego napięcia do układu dwusystemowego, wymianę rozdzielnicy średniego napięcia 15 kV oraz przebudowę rozdzielni 6 kV zakończony został pod koniec 2017 roku.

Sprawna przebudowa i dostosowanie GPZ-u Kostrzyn do rosnącego zapotrzebowania na moc, związanego z rozwojem Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej nie byłaby możliwa bez dobrej współpracy z władzami samorządowymi – powiedział podczas otwarcia Andrzej Kojro, prezes Enei Operator. Dzięki przebudowie stacji Enea Operator zwiększyła bezpieczeństwo energetyczne w regionie i jest gotowa na przyłączenie nowych odbiorców – dodał prezes.

Stacja GPZ Kostrzyn została przebudowana z zastosowaniem najnowocześniejszych rozwiązań technicznych, spełniających najwyższe standardy technologiczne. W ocenie Enei inwestycja zapewni niezawodność oraz zminimalizuje liczbę koniecznych zabiegów eksploatacyjnych.


Czytaj również:

Tauron zmodernizował największy GPZ w Krakowie

Enea Operator uruchomiła nowy GPZ w Wielkopolsce

PGE Dystrybucja inwestuje w infrastrukturę sieciową na Mazowszu i w Polsce północno – wschodniej

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.
Zamknij okno