zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Energa OZE złożyła podpis na przedwstępnej umowie dotyczącej zakupienia 100% udziałów PV Wielbark

Strona główna > Archiwa wpisów > Energa OZE złożyła podpis na przedwstępnej umowie dotyczącej zakupienia 100% udziałów PV Wielbark

Data
Tagi

PV Wielbark Sp. z o.o. to firma, która obecnie realizuje swoją inwestycję budowy nowej farmy fotowoltaicznej, mającej powstać w województwie warmińsko-mazurskim, w Borkach Wielbarskich

Inwestycja składa się z ponad 15-hektarowej powierzchni, na której zostanie usytuowane 24 tys. paneli fotowoltaicznych. Według szacunków, w pierwszym roku roczna produkcja energii ma wynieś ponad 8 tys. MWh.
W zeszłym miesiącu Energa poinformowała o przystąpieniu do realizacji PV Gryf, który w Polsce jest jednym z największych projektów fotowoltaicznych.

W 2019 roku Polska ma szansę stać się jednym z wiodących rynków

Na lokalizację tej farmy fotowoltaicznej wybrano miejsce znajdujące się w niewielkiej odległości od aktualnie tworzonej farmy wiatrowej o mocy 31 MW, którą Energa buduje w powiecie tureckim, w gminie Przykona. Na farmę PV Gryf złoży się w sumie 69 588 paneli PV, a jej łączna zainstalowana moc ma wynieść 19,83 MW. Panele fotowoltaiczne, podobnie jak w przypadku farmy wiatrowej, będą umiejscowione na terenie byłej kopalni odkrywkowej węgla brunatnego, konkretniej na zrekultywowanym wyrobisku, które było eksploatowane w latach 90. Projekt otrzymał warunki dodania do elektroenergetycznej sieci, natomiast przed tygodniem wydano pozwolenie na budowę.  Aktualnie odbywają się prace projektowe dotyczące wyprowadzenia mocy. Kolejny krok to otrzymanie pozwolenia na budowę linii SN, co ma się zdarzyć w drugim kwartale 2020 roku. Energa OZE zleciła zrealizowanie fazy projektowej inwestycji spółce Energa Invest, będącej podmiotem Grupy Energa. Na dodatek złożyła wniosek o prekwalifikację projektu do udziału w tegorocznej aukcji. Łączna moc pochodząca z odnawianych źródeł energii, których właścicielem jest Energa, wynosi 444 MW. Największy swój udział ma w tym elektrownie wodna we Włocławku o mocy 160 MW. Poza nią Energa posiada również 45 mniejszych hydroelektrowni.  Już dwie farmy fotowoltaiczne, w tym instalacja będąca jedną z największych tego typu w Polsce, są eksploatowane przez Energę. Koło Torunia, we wsi Wygoda, jest elektrownia fotowoltaiczna Czernikowo o mocy 3,77 MW. Druga elektrownia fotowoltaiczna ma moc 1,63 MW i została wybudowana w Gdańsku. Zarówno pierwsza, jak i druga inwestycja zostały zrealizowane w ramach systemu zielonych certyfikatów, które dla nowych inwestycji zostały wygaszone w połowie 2016 roku.

W zakresie transformacji energetycznej przed Polską spore wyzwania

Energa OZE na dodatek tworzy największy w Polsce bateryjny magazyn energii. Ma on powstać przy farmie wiatrowej Bystra. Jest realizowany razem z PSE i partnerami z Japonii. Ma się składać z dwóch zespołów baterii litowo-jonowych i kwasowo-ołowiowych. Docelowo będzie mieć pojemność 27 MWh oraz osiągnąć 6 MW mocy.

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.