W naszym kraju energetyka obywatelska, tzn. zakładająca udział obywateli w produkcji i dystrybucji energii, wciąż raczkuje, mimo realnych korzyści gospodarczych.
Rozwój energetyki obywatelskiej mógłby pobudzić innowacje i przedsiębiorczość, a przede wszystkim stać się źródłem nowych miejsc pracy i korzyści m.in. dla samorządów, wspólnot, sppłdzielni. Jak podkreślają eksperci dr Krzysztof Księżopolski czy dr Grzegorz Maśloch z SGH, rozwój tej formy energetyki jest możliwy dzięki rozwojowi OZE. Otoczenie, a w tym m.in. zapowiedź wzrostu cen energii powoduje, że w tej chwili następuje dynamiczny przyrost energetyki prosumenckiej w Polsce.
W wielu państwach rozwój obywatelskiej energii odnawialnej jest uznawany za jeden z kluczowych czynników wzrostu gospodarczego np. Wielka Brytania, Niemcy, który ma odpowiadać także za rozwijanie własnych technologii niskoemisyjnych i ich eksport. Według danych przytaczanych przez koalicję „Więcej niż energia” co najmniej 4 mln budynków w Polsce ma warunki techniczne do zainstalowania mikroinstalacji OZE. Mimo to w ciągu ostatnich 10 lat powstało jedynie ok. 230 tys. mikroinstalacji, z których 98 proc. służy do produkcji ciepła. Rozwój OZE napędzany jest dziś głównie przez fotowoltaikę. W tej dziedzinie notowany jest największy przyrost liczby nowych patentów w OZE. Sprzyja jej też spadek cen paneli fotowoltaicznych (o 90 proc. w ciągu ostatnich 10 lat, dane MPiT) oraz zniesienie jesienią ubiegłego roku przez Komisję Europejską antydumpingowych ceł na ogniwa i panele fotowoltaiczne z Chin.
Rekord w fotowoltaice w 2018. PV w Polsce to już 490 MW
To istotne o tyle, że na Chiny przypada 65 proc. światowej produkcji paneli. Naszą przyszłością jest zdecydowanie magazynowanie energii, które wpływa na uelastycznienie systemu elekroenergetycznego a od strony popytowej na większą dostępność energii dla jej odbiorców – podkreślają eksperci Europejskiego Instytutu Miedzi. Jak mówiła m.in. podczas Forum Transformacji Energetycznej Pani Minister Jadwiga Emilewcz – w dobie transformacji w stronę odnawialnych źródeł energii, technologie związane z magazynowaniem energii są jednym z podstawowych zagadnień, jakimi zajmuje się MPiT. Dlatego m.in. w maju br. MPiT informował o uruchomieniu inicjatywy dot. innowacyjnych projektów z obszaru cyklu życia baterii, czyli np. produkcji, recyklingu lub ponownego wykorzystania ogniw i baterii, które mają szansę na wsparcie finansowe w ramach specjalnego mechanizmu finansowania IPCEI (Important projects of common European interest).