zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Energetyka obywatelska jest wciąż na początku drogi

Strona główna > Archiwa wpisów > Energetyka obywatelska jest wciąż na początku drogi

W naszym kraju energetyka obywatelska, tzn. zakładająca udział obywateli w produkcji i dystrybucji energii, wciąż raczkuje, mimo realnych korzyści gospodarczych.

Rozwój energetyki obywatelskiej mógłby pobudzić innowacje i przedsiębiorczość, a przede wszystkim stać się źródłem nowych miejsc pracy i korzyści m.in. dla samorządów, wspólnot, sppłdzielni. Jak podkreślają eksperci dr Krzysztof Księżopolski czy dr Grzegorz Maśloch z SGH, rozwój tej formy energetyki jest możliwy dzięki rozwojowi OZE. Otoczenie, a w tym m.in. zapowiedź wzrostu cen energii powoduje, że w tej chwili następuje dynamiczny przyrost energetyki prosumenckiej w Polsce.

Będzie więcej Prosumentów

W wielu państwach rozwój obywatelskiej energii odnawialnej jest uznawany za jeden z kluczowych czynników wzrostu gospodarczego np.  Wielka Brytania, Niemcy, który ma odpowiadać także za rozwijanie własnych technologii niskoemisyjnych i ich eksport. Według danych przytaczanych przez koalicję „Więcej niż energia” co najmniej 4 mln budynków w Polsce ma warunki techniczne do zainstalowania mikroinstalacji OZE. Mimo to w ciągu ostatnich 10 lat powstało jedynie ok. 230 tys. mikroinstalacji, z których 98 proc. służy do produkcji ciepła. Rozwój OZE napędzany jest dziś głównie przez fotowoltaikę. W tej dziedzinie notowany jest największy przyrost liczby nowych patentów w OZE. Sprzyja jej też spadek cen paneli fotowoltaicznych (o 90 proc. w ciągu ostatnich 10 lat, dane MPiT) oraz zniesienie jesienią ubiegłego roku przez Komisję Europejską antydumpingowych ceł na ogniwa i panele fotowoltaiczne z Chin.

Rekord w fotowoltaice w 2018. PV w Polsce to już 490 MW

To istotne o tyle, że na Chiny przypada 65 proc. światowej produkcji paneli. Naszą przyszłością jest zdecydowanie magazynowanie energii, które wpływa na uelastycznienie systemu elekroenergetycznego a od strony popytowej  na większą dostępność energii dla jej odbiorców – podkreślają eksperci Europejskiego Instytutu Miedzi.  Jak mówiła m.in. podczas Forum Transformacji Energetycznej Pani Minister Jadwiga Emilewcz – w dobie transformacji w stronę odnawialnych źródeł energii, technologie związane z magazynowaniem energii są jednym z podstawowych zagadnień, jakimi zajmuje się MPiT. Dlatego m.in. w maju br. MPiT  informował o uruchomieniu inicjatywy dot. innowacyjnych projektów z obszaru cyklu życia baterii, czyli np. produkcji, recyklingu lub ponownego wykorzystania ogniw i baterii, które mają szansę na wsparcie finansowe w ramach specjalnego mechanizmu finansowania IPCEI (Important projects of common European interest).

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.