Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gdańsku wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla spółki MFW Bałtyk III, w której Polenegia ma 50 proc. udziałów – podaje portal wnp.pl.
Decyzja dotyczy budowy morskiej infrastruktury przesyłowej energii elektrycznej, łączącej planowane stacje elektroenergetyczne na morzu z Krajowym Systemem Energetycznym. Łączna moc, która może zostać wyprowadzona z morskich farm wiatrowych objętych tą decyzją wynosi do 1440 MW – podaje wnp.pl. Jak przypomina portal Polenergia posiada projekty morskich farm wiatrowych o mocy 3 tys MW, które są podzielone na spółki MFW Bałtyk II, MFW Bałtyk III oraz Polenergia Bałtyk I.
Polenergia dysponuje już dwiema prawomocnymi decyzjami środowiskowymi dla MFW Bałtyk II Sp. z o.o. i MFW Bałtyk III Sp. z o.o. oraz podpisaną umową przyłączeniową, które umożliwiają prowadzenie prac nad projektami technicznymi dwóch morskich farm wiatrowych o planowanej łącznej mocy do 1200 MW.
Zgodnie z nowym harmonogramem prac, pierwsza dostawa energii elektrycznej z morskich farm wiatrowych Polenergii ma nastąpić do 2025 roku. Termin rozpoczęcia budowy morskich farm uzależniony jest od wejścia w życie stosownego systemu regulacyjnego. Polenergia planuje budowę dwóch morskich farm wiatrowych o łącznej mocy 1200 MW. W farmy wiatrowe zamierza też inwestować PGE. Czytaj więcej TUTAJ.
POLECAMY: Morska energetyka wiatrowa kołem zamachowym polskiej gospodarki