zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Energia ze słońca, wiatru, węgla i gazu. Znamy odpowiedź, która jest najtańsza

Strona główna > Archiwa wpisów > Energia ze słońca, wiatru, węgla i gazu. Znamy odpowiedź, która jest najtańsza

Niemiecki Instytut Fraunhofer ISE opublikował analizę, w której porównał obecne koszty produkcji energii z wykorzystaniem różnych technologii. Wynika z niej, że obecnie najtańszym źródłem wytwarzania energii są systemy fotowoltaiczne.

Instytut Fraunhofer ISE po raz czwarty przyjrzał się kosztom wytwarzania energii elektrycznej w różnych źródłach. Co więcej, zdaniem niemieckich naukowców, odnawialne źródła energii już teraz produkują energię taniej niż konwencjonalne elektrownie węglowe – podaje wnp.pl.

Jak podkreśla w raporcie dr Christoph Kost, kierownik badania przeprowadzonego przez  Instytut Fraunhofera, koszty produkcji energii elektrycznej z OZE w Niemczech systematycznie spadają. Przestają więc być przeszkodą na drodze do realizacji nowych instalacji i wytwarzania czystej energii. Nowo budowane (w dobrych lokalizacjach) systemy fotowoltaiczne oraz turbiny wiatrowe już teraz są tańsze niż paliwo dla elektrowni węglowych. Co więcej, ten trend będzie ulegał wzmocnieniu w najbliższych kilkunastu latach.

Nadal znacznie wyższe są koszty produkcji energii pochodzącej z morskich turbin wiatrowych – powodem są wyższe koszty ich instalacji i eksploatacji. Droższa od fotowoltaiki i technologii wiatrowej jest również produkcja energii elektrycznej w konwencjonalnych źródłach, takich jak elektrownie węglowe, a także energia z gazu. Najdroższa w tym zestawieniu jest energia gazowa.

Skrótowe podsumowanie wraz z kosztami poszczególnych technologii publikuje portal WNP.pl Natomiast cały raport (w j. niemieckim) można znaleźć tutaj.

ZOBACZ TAKŻE:

Morska energetyka wiatrowa. W Europie rośnie na potęgę, co z Polską?

Technologie energooszczędne dla budynków. Korzyści z automatyki

Energia słoneczna.  Zobacz raport

Energia wiatrowa i jej konkurencyjność na hurtowych rynkach energii. Zobacz raport

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.