zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Eurelectric proponuje stworzenie funduszu sprawiedliwej transformacji energetycznej

Strona główna > Archiwa wpisów > Eurelectric proponuje stworzenie funduszu sprawiedliwej transformacji energetycznej

Data
Tagi

Krystian Ruby, Sekretarz Generalny Eurelectric podczas III Kongresu Energetycznego we Wrocławiu zaproponował stworzenie Funduszu Sprawiedliwej Transformacji Energetycznej w ramach następnego budżetu UE, planowanego w perspektywie po roku 2020.

Beneficjentami byłyby regiony takie jak Górny Śląsk oraz inne regiony górnicze położone w Polsce, Czechach i Niemczech.

Uważam, że dla sprawnej realizacji Porozumienia Klimatycznego z Paryża, konieczne będzie zapewnienie finansowania z funduszy UE wybranych projektów w celu ułatwienia zmian strukturalnych w krajach i regionach, których gospodarki bazują na wysokoemisyjnych technologiach produkcji energii – powiedział Kristian Ruby, Sekretarz Generalny Eurelectric.

Fundusz Sprawiedliwej Transformacji Energetycznej według autorów pomysłu miałby być przykładem nowej metody finansowania z następnego budżetu UE po roku 2020, który należy wprowadzić w celu umożliwienia inwestycji zakładających zmniejszenie zużycie węgla w regionach o intensywnej emisyjności przemysłu, stworzenia miejsc pracy w branżach opartych o tzw. zieloną energię, zlikwidowania ubóstwa energetycznego, wspierania innowacji i stymulowania zrównoważonego rozwoju gospodarki.

W opinii sekretarza Ruby’ego Fundusz Sprawiedliwej Transformacji Energetycznej mógłby zaoferować wsparcie takim krajom jak Polska, Niemcy i Czechy, ale jego zakres geograficzny powinien być na tyle szeroki, aby obejmował wszystkie regiony w Europie, gdzie konieczne będzie stworzenie nowej oferty gospodarczej w związku ze zmianą przeznaczenia terenów po byłych kopalniach i elektrowniach węglowych oraz zastępowanie wysokoemisyjnych mocy energetycznych nowymi, przyjaznymi środowisku technologiami wytwarzania energii, które zapewnią realizację postanowień Porozumienia Klimatycznego z Paryża.


Czytaj również:

Eurelectric wzywa do zwiększenia kompensacji i tym samym wsparcia stanowiska polskiego sektora elektroenergetycznego

Pogląd ECI na pakiet CleanEnergyEU

Polityka klimatyczna, polityką kompromisów

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.