zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Farmy wiatrowe zastąpią reaktory. Belgia postawi je na Morzu Północnym

Strona główna > Archiwa wpisów > Farmy wiatrowe zastąpią reaktory. Belgia postawi je na Morzu Północnym

Belgia zamierza wybudować dwie wielkie farmy wiatrowe na Morzu Północnym. Jest to związane z wyłączeniem reaktorów atomowych, które jest planowane w najbliższej dekadzie. Morskie platformy wiatrowe mają pomóc w rezygnacji z atomu.

Elektrownie atomowe w Belgii od lat budzą pewne obawy w społeczeństwie dot. bezpieczeństwa – czytamy na portalu wnp.pl. Rządowe plany z ubiegłej dekady przewidywały odchodzenie od energii jądrowej między 2015 r. a 2025 r. Silne wiatry wiejące na Morzu Północnym dają spory potencjał dla energetyki wiatrowej.

CZYTAJ TAKŻE: Energia wiatrowa i jej konkurencyjność na hurtowych rynkach energii. Zobacz raport

Z tego względu w Belgii opracowano program  zatytułowany “Morze Północne 2050”, który zawiera plany budowy dwóch nowych farm wiatrowych po 2020 roku – podaje wnp.pl. Strategia przewiduje, że moc istniejących elektrowni wiatrowych na morzu wzrośnie do 2020 r. do 2,2 gigawatów. Budowa nowych farm wiatrowych ma podwoić tę liczbę – do 4 gigawatów.  Farmy wiatrowe mają być położone na morzu, blisko granicy z Francją. Będą niewidoczne z wybrzeża, a ich budowa ma zostać zakończona mniej więcej po 2020 roku.

ZOBACZ RAPORT: Energetyka wiatrowa i jej konkurencyjność. Zobacz raport

Dla porównania największe elektrownie atomowe w Belgii mają moc niewiele przekraczającą 1 gigawat. W 2025 roku reaktory będą miały po 40 lat. Sąsiednie kraje (Niemcy, Holandia i Luksemburg) apelowały do Belgii, aby zaprzestały korzystania z tych elektrowni, ze względu na bezpieczeństwo. Kolejna dekada  ma być czasem odchodzenia w tym kraju od energetyki atomowej. Premier Belgii Charles Michel powiedział w grudniowym wywiadzie dla gazety “Le Soir”, że możliwym jest, aby dwie elektrownie jądrowe w Belgii zostały całkowicie zamknięte do 2025 r., jednak – jak zaznaczył – będzie to trudne – podaje wnp.pl.

ZOBACZ TAKŻE: Rekordowe święta. Wiatraki dostarczyły 40% prądu w Polsce

 

 

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.
Zamknij okno