zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Finlandia gwarancją neutralności klimatycznej Unii Europejskiej?

Strona główna > Archiwa wpisów > Finlandia gwarancją neutralności klimatycznej Unii Europejskiej?

Po 20 latach przerwy, socjaldemokraci wrócili do władzy w Finlandii i nowy lewicowo-centrowy rząd chce wzmocnić politykę klimatyczną oraz przeforsować ambitne plany dotyczące ochrony klimatu. Co więcej, władze w Helsinkach będą kłaść duży nacisk na przestrzeganie zasad praworządności przez państwa Unii Europejskiej.

Nowy rząd w Finlandii, zaprzysiężony w pierwszej połowie czerwca, tworzy koalicja pięciu partii – centrowych i lewicowych. Przewodniczącym koalicji jest lider Socjaldemokratycznej Partii Finlandii (SDP), Antti Rinne.

Trzecia w historii fińska prezydencja w Unii Europejskiej (poprzednio w latach 1999 i 2006) z pewnością jest trudnym okresem, związanym zwłaszcza z niedawno wyłonionym nowym składem Parlamentu Europejskiego, powołaniem nowej Komisji Europejskiej (w celu rozwiązania kwestii Brexitu) czy planowaniem przyszłego siedmioletniego budżetu UE.

Rozpoczynające się 1 lipca przewodnictwo Finlandii w Unii Europejskiej przypada na okres wielu zmian w składzie unijnych instytucji. Priorytetem agendy fińskiej prezydencji są przede wszystkim sprawy klimatyczne i kwestie praworządności. Oprócz tego, w programie są jeszcze m.in. działania na rzecz rozszerzenia UE o Bałkany Zachodnie czy obrona Unii przed zagrożeniami hybrydowymi.

Komentator i były korespondent największego fińskiego dziennika „Helsingin Sanomat” z Brukseli – uważa, że plan działań na rzecz klimatu jest bardzo ambitny, a Finlandia pod przewodnictwem Rinne chce być neutralna węglowo do 2035 roku. Nawet jeśli idea programu jest doskonała, to należy jednak pamiętać że ze względu na kwestie finansowe, propagowanie rozwoju tych spraw w UE wcale nie jest łatwe.

Polecamy: W 2019 roku Polska ma szansę stać się jednym z wiodących rynków fotowoltaiki w UE

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.
Zamknij okno