zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Fundusz na rzecz zielonej transformacji jedną z propozycji KE na nową kadencję

Strona główna > Archiwa wpisów > Fundusz na rzecz zielonej transformacji jedną z propozycji KE na nową kadencję

Wśród nowych pomysłów poszczególnych dyrekcji generalnych Komisji Europejskiej na nową kadencję jest uruchomienie nowych instytucji i środków na transformację energetyczną

Jak podaje serwis Politico – w części redagowanej przez DG ds. budżetu przyznaje się, że dotychczas aspekt społeczny polityki klimatycznej nie był wystarczająco brany pod uwagę, a rosnące koszty związane z transformacją niskoemisyjną będą powodowały dalsze rozwarstwienie w UE. Zdaniem KE narzędziem wsparcia społecznego w zakresie transformacji byłoby ustanowienie „Planu działania na rzecz sprawiedliwej zielonej transformacji”. Jak podaje portal – środki miałyby pochodzić głównie z polityki spójności, wskazując, że  możliwe rozwiązania to:

1.„Fundusz Zielonej Transformacji” – nowy dodatkowy instrument, finansowany z dodatkowych środków w ramach polityki spójności. Środki miałyby pochodzić po części z budżetu UE i od państw członkowskich.

2. Wzmocnienie inicjatyw „Regiony węglowe w transformacji” i „Czysta energia dla wysp UE” oraz ustanowienia nowej inicjatywy „Sprawiedliwej transformacji obszarów wiejskich”. Środki miałyby pochodzić z wszystkich trzech funduszy polityki spójności,

3. Koncentracja działań w ramach dwóch z trzech funduszy polityki spójności. Środki z Europejskiego Funduszu Społecznego+ mogłyby być wykorzystane np. do przekwalifikowania pracowników w obszarach objętych transformacją przemysłową. Także Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego miałby zaś zająć się w szczególności „sprawiedliwą transformacją”

Transformacja energetyczna zapewni więcej miejsc pracy w energetyce

KE w kwestii popularyzacji OZE, chciałaby aby tysiąc wybranych z całej UE instalowało na dachach panele PV, promując zaangażowanie młodzieży w walkę z ociepleniem klimatu.  Zakładając, że do 2025 r. po europejskich drogach powinno jeździć nie mniej niż 11 milinów samochodów elektrycznych i hybrydowych, KE proponuje instalację miliona stacji ładowania w miastach i autostradach. KE szacuje, że realizacja tej propozycji nie wymaga nowych środków poza tymi zaproponowanymi już w ramach instrumentu „Łącząc Europę” (CEF) i polityki spójności. Dlatego też może być doskonałą inicjatywą flagową pierwszych 100 dni prac nowej Komisji.

Auta elektryczne. Nowe rozwiązania mogą zwiększyć dwukrotnie ich zasięg

Z dokumentu wynika też, że DG Energy chce skupić się głownie na efektywności energetycznej budynków, zwłaszcza domów wielorodzinnych. 75 proc. budynków w UE jest nieefektywnych energetycznie, a pochłaniają one aż 40 proc. zużycia energii w krajach Unii, głównie na ogrzanie, choć coraz popularniejsza jest klimatyzacja. Komisja sugeruje tutaj m.in. preferencyjne pożyczki dla administratorów budynków oraz ulgi podatkowe. Oczywiście zaostrzone powinny też być normy dla nowych inwestycji budowanych pod wynajem. W zakresie dekarbonizacji,  KE chce kontynuować inicjatywy zmierzające do wdrożenia technologii „czystej stali”. Celem powinno być wyprodukowanie od 5 do 10 mln ton takiej stali w UE do końca kadencji nowej Komisji czyli do 2025 r (cała UE produkuje prawie 170 mln ton stali rocznie, z czego Polska nieco ponad 10 mln ton). Takie projekty już się pojawiają, m.in. w Szwecji, gdzie planowane jest wykorzystanie taniego prądu z wiatraków, ale trudno na razie powiedzieć czy technologia ta ma przed sobą przyszłość. Na razie węgiel koksujący potrzebny do produkcji stali dzięki polskiej inicjatywie wciąż jest wpisany na listę surowców strategicznych UE i dokument nie przewiduje tutaj żadnych zmian. Data dekarbonizacji całego sektora hutniczego jest dość odległa, bo ma się to stać w 2050 r.

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.