zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Gdynia, Rumia i Kosakowo zainteresowane rozwojem morskiej energetyki wiatrowej

Strona główna > Archiwa wpisów > Gdynia, Rumia i Kosakowo zainteresowane rozwojem morskiej energetyki wiatrowej

Samorządy Gdyni, Rumi i Kosakowa oraz Zarząd Morskiego Portu Gdynia (ZMPG) podpisały w środę list intencyjny dot. współpracy w zakresie rozwoju morskiej energetyki wiatrowej na południowym wybrzeżu Bałtyku, w tym przygotowania infrastruktury dla firm, które zajmą się budową morskich farm wiatrowych.

W imieniu stron list podpisali prezes zarządu ZPMG Adam Meller, wiceprezydent Gdyni Katarzyna Gruszecka-Spychała, burmistrz Rumi Michał Pasieczny oraz wójt Gminy Kosakowo, Marcin Majek. ZMPG poinformował, że z wyliczeń ekspertów wynika, iż powstanie morskich farm wiatrowych o mocy 6 gigawatów, do 2030 r. stworzy ok. 77 tys. miejsc pracy w całym kraju i da około 15 miliardów wpływów z tytułu CIT i VAT.

Energia wiatrowa na Bałtyku. Potencjał dla energetyki, korzyści dla gospodarki

Port Gdynia, gmina Kosakowo, miasto Rumia oraz miasto Gdynia już szykują się na przyjęcie firm, które obsłużą budowę morskich farm wiatrowych. Na terenie tych samorządów ma być zlokalizowane zaplecze obsługi i  budowy farm wiatrowych. Do portu w Gdyni mają wpływać elementy konstrukcyjne, będą tam składane i stamtąd wypłyną, aby ostatecznie stanąć w morzu. Prezes Meller podkreślał, że wiatraki morskich farm wiatrowych planowanych na polskiej części Bałtyku, będą posadowione w odległości ponad 20 kilometrów od linii brzegowej, co nie wpłynie na krajobraz polskiego wybrzeża. Przyznał również, że budowa farm planowana jest od 2022 r. Szef ZMPG zaznaczył, że do budowy farm wiatrowych potrzebny jest port i adekwatne zaplecze infrastrukturalne na lądzie.

Polskie firmy mogą dostarczyć połowę komponentów dla offshore

Jak podkreślają samorządowcy – celem projektu jest stworzenie obszaru inwestycyjnego w oparciu o sektor transport – spedycja – logistyka, stanowiącego zaplecze obsługi dla dynamicznie rozwijającego się portu oraz podjęcia działań na rzecz rozwoju Narodowego Programu Rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej. Na terenach wskazanych samorządów pojawi się przemysł, usługi i wiele nowych miejsc pracy, zwiększając także dochody gminy z tytułu różnych podatków, co pozwoli na realizację większej liczby działań społecznych.

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.
Zamknij okno