zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Innowacje dla elektromobilności dzięki Startupom

Strona główna > Archiwa wpisów > Innowacje dla elektromobilności dzięki Startupom

Jak podaje Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, 9 start-upów tworzących innowacje w dziedzinie elektromobilności zyska wsparcie w pierwszej edycji Pilot Elektro ScaleUp.

Celem Pilot Maker Elektro ScaleUp jest komercjalizacja 23 innowacji dla elektromobilności. Zakwalifikowane startupy otrzymują wsparcie ekspertów oraz mogą liczyć na maksymalnie 550 tys. zł dofinansowania na rozwój swoich innowacji. Według PARP z kilkudziesięciu start-upów, jakie zgłosiły się do udziału w programie, wybrano propozycje, które mają potencjał do komercyjnego wdrożenia na dużą skalę. Partneramii programu, którzy będą współpracować przy realizacji nowych pomysłów są: TAURON, PKN ORLEN, Carrefour, Synerise, Siemens, PKP Telkol oraz fundusz inwestycyjny Larq, właściciel wypożyczalni rowerów miejskich NextBike.

“Oczekiwaniem startupów w programie Pilot Maker Elektro ScaleUp jest zdobycie pierwszego dużego klienta i wyskalowanie swojego rozwiązania. Korporacje dążą natomiast do zbudowania nowego, dochodowego biznesu w obszarze elektromobilności” – oceniła cytowana w komunikacie PARP Magdalena Jackowska-Rejman, prezes techBrainers, który został wybrany przez PARP na operatora programu.

Polecamy: KGHM pracuje nad ładowarką z napędem elektrycznym

Startup Elmodis planuje rozwój przemysłowego internetu rzeczy w infrastrukturze ładowania pojazdów elektrycznych. Pozwoli to szybko wykrywać problemy w ich działaniu poprzez diagnostykę anormalnych zachowań, w tym związanych z pojazdami, złączami czy kablami. Kolejny wybrany start-up – Fleetnet działa w dziedzinie zaawansowanych rozwiązań informatycznych dla elektromobilności. Firma rozbuduje oprogramowanie do bezobsługowego wynajmu samochodów elektrycznych. Projekt uwzględnia zdalną obsługę pojazdów poprzez komunikację z nimi za pomocą urządzeń telemetrycznych. Do zarządzania mocą w stacjach ładowania posłuży natomiast system tworzony przez Enelion. Z kolei MC2 Energy oraz FlexiDao pracują nad wykorzystaniem w elektromobilności technologii blockchain.

Zastosowanie tej technologii w procesie ładowania pojazdów elektrycznych pozwala zautomatyzować dostawy i rozliczenia między uczestnikami rynku elektromobilności: dostawcami energii, właścicielami gruntu, operatorami ładowarek czy pośrednikami płatności. Do kolejnej rundy Pilot Maker Elektro ScaleUp trafił też startup Duellera, który chce stworzyć pierwszy w Polsce i jeden z nielicznych w Europie system długoterminowego wynajmu rowerów elektrycznych dla konsumentów indywidualnych i podmiotów grupowych, w tym samorządów. Scentralizowany system ładowania baterii do rowerów elektrycznych stworzy natomiast BatteryCab – firma pracuje nad specjalnymi szafami, w których będzie bezpiecznie transportować baterie.

Zobacz również: Elektromobilność jako wielosektorowe sprzęgło infrastruktury

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.