W dniu 10 września br., na posiedzeniu Rady Ministrów został przyjęty projekt ustawy o zmianie ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów, przedłożony przez Ministra Inwestycji i Rozwoju.
W podpisanym dokumencie zostało przewidziane zwiększenie działalności Funduszu Termomodernizacji i Remontów, którego dodatkowym zadaniem jest rozszerzenie dofinansowania poprawy bezpieczeństwa użytkowania budynków z wielkiej płyty oraz poprawy stanu technicznego budynków komunalnych. W przyjętym projekcie znalazł się zapis, który zakłada pomoc samorządom gminnym w działaniach, które mają służyć poprawie stanu technicznego budynków wielorodzinnych, należących do składu mieszkaniowego gminy.
Efektywność energetyczna. Budownictwo pasywne i zeroenergetyczne w gospodarstwach rolnych
Wsparcie pieniężne będzie przydzielane na inwestycje termomodernizacyjne i remontowe, które mają wynosić maksymalnie 60% kosztów przedsięwzięcia. O pomoc mogą także prosić właściciele budynków z wielkiej płyty i mogą starać się o dofinansowanie 50% kosztów przedsięwzięcia. Możliwe jest podniesienie premii termomodernizacyjnej w przypadku inwestycji w OZE, która może wynieść 21%. W przepisach uwzględniono minimalną moc zainstalowaną 2kW w przypadku domów jednorodzinnych, a 10kW dla pozostałych nieruchomości. Zapis ten ma na celu eliminację inwestorów, którzy instalują OZE aby skorzystać z większej premii.
Efektywność energetyczna w budownictwie – wyzwań wiele, a świadomość niewielka
Rząd oszacował, że koszty rozwiązań planowanych w projekcie wyniosą ponad 2 miliardy złotych, z czego 70% trafi do samorządów gminnych. Projekt ma zostać zrealizowany w latach 2020-2029. Nowe przepisy wchodzą w życie od 1 stycznia przyszłego roku, jeśli projekt poprawnie przejdzie proces legislacyjny.