Sezon grzewczy zaczął się w Polsce na dobre, a złe praktyki związane z ogrzewaniem domów przyczyniają się do smogu. Ocieplenie budynków, odpowiednio dobrane źródło ciepła oraz wentylacja dają znaczące oszczędności na kosztach. Teraz można na to dostać pożyczki i dotacje z programu Czyste Powietrze.
Nieodpowiednie ogrzewanie wiąże się z poważnymi wydatkami, idącymi w tysiące złotych rocznie. Dobra termomodernizacja domów jednorodzinnych, jak i wielorodzinnych budynków mieszkalnych, przynosi niższe rachunki. W domach jednorodzinnych mieszka połowa naszego społeczeństwa. Nierzadko, by oszczędzić na kosztach, mieszkańcy korzystają z najtańszych pieców i paliw, co skutkuje dużym zanieczyszczeniem powietrza. Smog, na Zachodzie znany jako problem miast z dużym ruchem samochodowym, w Polsce występuje niemal w każdej miejscowości z powodu palenia w piecach.
CZYTAJ: Porażający rachunek za smog. 30 mld euro rocznie i nawet 19 tys. zgonów
Rządowy program dotacji i pożyczek do termomodernizacji i wymiany pieców Czyste Powietrze wzbudził ogromne zainteresowanie. Kilkadziesiąt tysięcy osób zarejestrowało się na portalu beneficjenta. Przy maksymalnych kosztach kwalifikowanych i dotacji sięgającej 90 proc. można dostać zwrot na konto 47,7 tys. zł.
Mądra termomodernizacja starych budynków pozwala zaoszczędzić od 40 proc. do ponad 70 proc. zużywanego ciepła, przez co rachunki ciągle pozostają znacznie niższe niż przed renowacją. Jak przeprowadzić inwestycje z głową?
Pierwszy krok – zatrzymanie ciepła
Pierwszym krokiem przy profesjonalnej termomodernizacji powinno być dokonanie audytu energetycznego lub uproszczonej analizy energetycznej. Zazwyczaj najwięcej ciepła ucieka przez ściany i strop. To są miejsca, gdzie stosunkowo proste zabiegi przynoszą największe oszczędności i najbardziej poprawiają komfort życia.
W Polsce większość budynków powstała przed upadkiem komunizmu. Ściana z cegły czy betonu (a nawet z popularnych niegdyś bloczków “izolacyjnych”) to bardzo marna osłona przed ucieczką ciepła. Budynek bez izolacji działa jak piec kaflowy – nagrzewa się od wnętrza, a potem hojnie oddaje do otoczenia swoje ciepło. Zaizolowanie fundamentów jest trudniejsze, więc zwykle w istniejących budynkach się tego nie robi (chyba że podłoga i tak wymaga wymiany i wtedy pod nową posadzkę kładziemy styropian).
Obecnie budowane budynki pokrywa się płytami styropianowymi o grubości 15 centymetrów. Taką samą izolację stosuje się też przy termomodernizacji bloków z “wielkiej płyty”. Warstwa styropianu obniża ucieczkę ciepła przez standardową ścianę aż pięciokrotnie, a przy okazji chroni ścianę nośną przed wystawieniem na wilgoć i mróz. Podobna, lub nawet grubsza, warstwa izolacji powinna chronić budynek od góry.
Popularnym rozwiązaniem w domach z nieogrzewanym poddaszem jest pokrycie stropu wełną mineralną. Ważne jest, aby izolacja pokrywała z zewnątrz cały dom, w tym szczyty ścian i miejsca wokół okien. Bardzo pomocne w ograniczeniu ucieczki ciepła są tez rolety zewnętrzne.
Co trzeba zrobić żeby otrzymać dotacje na ocieplenie domu? Skąd pochodzą pieniądze? O tym w dalszej części artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl
CZYTAJ TAKŻE:
100 mld złotych na walkę ze smogiem. Do kogo trafią pieniądze?