zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Już ponad 1 GW mocy w fotowoltaice

Strona główna > Archiwa wpisów > Już ponad 1 GW mocy w fotowoltaice

Data
Tagi

Zgodnie z informacjami podanymi przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne, we wrześniu w KSE przybyło ponad 66 MW nowych mocy w fotowoltaice, a całkowita moc PV w naszym kraju przekroczyła 1 GW.

Na podstawie danych, które operatorzy sieci dystrybucyjnych są zobowiązani przekazać do PSE widać, że na dzień 1 października, całkowita moc elektrowni fotowoltaicznych w Polsce wyniosła 1007,2 MW. Jak pisaliśmy na naszym portalu Leonardo-ENERGY.pl, już koniec 2018 roku był rekordowy w tym zakresie – prawie 500 MW.

Rekord w fotowoltaice w 2018

Moc elektrowni PV w naszym kraju wzrosła w styczniu o 54 MW, w lutym o 38,3 MW, w marcu o 39,2 MW, a w kwietniu o 48,2 MW. W maju br. przyłączono źródła fotowoltaiczne o łącznej mocy 55,5 MW, zaś w czerwcu nastąpił wzrost o 59,8 MW. Lipiec był rekordowym miesiącem, jeśli chodzi o nowe moce w polskiej fotowoltaice – odnotowany przyrost wyniósł 116,1 MW. Wynik ten, jak podkreślają eksperci, mógł jednak wynikać z pewnego opóźnienia w raportowaniu danych.

Dodatkowym powodem mogły być finalizacje projektów farm fotowoltaicznych, które objęto wsparciem przez drugą aukcję z czerwca 2017 r. i które trzeba było uruchomić maksymalnie do końca pierwszej połowy 2019 r. W sierpniu odnotowano wynik wynoszący 58,3 MW. Według PSE, na początku września br. w kraju działały elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy 940,9 MW. Dzięki danym, otrzymanym od operatorów sieci dystrybucyjnych, Polskie Sieci Energetyczne ogłosiły, że całkowita moc elektrowni fotowoltaicznych w Polsce na dzień 1 października br. wyniosła 1007,2 MW. Oznacza to, że we wrześniu przybyło 66,3 MW nowych mocy od PV.

Polski rynek PV atrakcyjny dla Duńczyków

Z powyższych danych wynika, że w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy tego roku, w naszym kraju przybyły elektrownie fotowoltaiczne o łącznym potencjale 535,8 MW, natomiast średni miesięczny wzrost mocy wynosi 59,53 MW!

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.