zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

KGHM daje przykład w projektach gospodarki o obiegu zamkniętym

Strona główna > Archiwa wpisów > KGHM daje przykład w projektach gospodarki o obiegu zamkniętym

Oparcie działalności w dużej mierze na recyklingu jest doskonałym przykładem realizacji założeń gospodarki o obiegu zamkniętym

KGHM w ciągu najbliższych lat z 15 do 35 proc. ma zwiększyć udział złomu w miedzi elektrolitycznej, takie zapowiedzi płyną z ust Adriana Szymańskiego, prezesa KGHM Metraco. Miedź elektrolityczna jest głównym produktem, który dostarcza legnicka firma. Z uwagi na procesy technologiczne, spółka wymaga są ogromnych ilości energii., dlatego też KGHM jest największym odbiorcą energii elektrycznej w Polsce. Zużycie energii wynosi około 3 TWh rocznie.

KGHM i PGE będą współpracować przy projektach fotowoltaicznych

Wykorzystanie złomu i częściowe zastąpienie nim tradycyjnego procesu produkcyjnego pozwolić ma na znaczące oszczędności energetyczne. W przeliczeniu na tonę  to kilkadziesiąt procent energii elektrycznej, zmniejszając przy tym emisję CO2 i znacznie ograniczając produkcję odpadów. Dlatego, jak podkreśla zarząd spółki, działalność KGHM Metraco przyczynia się nie tylko do redukcji wpływu na środowisko, ale też przynosi realne oszczędności dla spółki. KGHM Metraco jest jednym z kluczowych podmiotów odpowiadających za gospodarkę obiegu zamkniętego w grupie KGHM. Dzięki takim działaniom uzyskiwany jest podwójny efekt – po pierwsze zagospodarowywany jest odpad, po drugie chronione są zasoby naturalne.

Recykling miedzi. Oszczędność energii i mniejsza emisja CO2

Jak wskazują eksperci Europejskiego Instytutu Miedzi, około 50% miedzi wykorzystywanej w Europie pochodzi z recyklingu, a nasze zapotrzebowanie na miedź jest w coraz większym stopniu zaspokajane przez recykling metali, co jest zarówno gospodarczo jak i środowiskowo bardzo korzystne. Recykling pomaga zaspokoić stale rosnące zapotrzebowanie na metale (+250% od lat 60-tych XX wieku), jednocześnie zmniejszając wpływ ich produkcji na środowisko oraz zapewniając zrównoważony rozwój i dostępność dla przyszłych pokoleń. W  roku 2018 KGHM Metraco kupiła 83 tys. ton miedziowego złomu, a społka współpracuje obecnie z 90 dostawcami w kraju i za granicą i poszukuje kolejnych. Specjalnie do recyklingowego przetopu miedzi KGHM uruchomił w Hucie Miedzi Legnica piec WTR.

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.