zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Kolektory słoneczne nadal popularne w Polsce

Strona główna > Archiwa wpisów > Kolektory słoneczne nadal popularne w Polsce

Data
Tagi

W 2018 roku dzięki projektom unijnym i krajowym w Polsce nastąpił widoczny wzrost sprzedaży kolektorów słonecznych w stosunku do poprzednich lat

W 2010 roku Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej stworzył trzyletni program dopłat kredytowych, którego budżet wynosił około 300 milionów złotych. Dzięki bardzo dużemu zainteresowaniu budżet został powiększony o kolejne 150 milionów. Poprzez realizację różnorodnych projektów, w szczytowym momencie, Polska stała się jednym z największych krajów instalujących kolektory na rynku europejskim, co podkreślają eksperci EIM na podstawie m.in. opracowania własnego “Solar District Heating”.

Raport: Kolektory słoneczne i ich liczne zastosowanie. Kiedy to się opłaca?

W 2012 roku sprzedano kolektory o łącznej powierzchni 302 tysięcy metrów kwadratowych, co stanowiło wzrost o jedna piątą wartości w stosunku do roku 2011. W Europie lepsze były tylko Niemcy, które sprzedały milion metrów kwadratowych kolektorów słonecznych.
W następnych latach powierzchniowa ilość sprzedanych kolektorów spadła i wynosiła:
• 274 tysiące m2, w roku 2013,
• 115,4 tysiąca m2 w 2016 roku,
• 113 tysięcy m2 w 2017 roku.
W ostatnim raporcie z roku 2017, na temat światowego rynku kolektorów uplasowały się kolejno następujące kraje: Niemcy z mocą 13 609 MWt, Austria – 3 621 MWt, Grecja – 3 217 MWt, Hiszpania – 2 875 MWt, Włochy – 2 828 MWt, Francja 2 174 MWt oraz Polska 1 490 MWt.

Solar Thermal Water Heating

W ubiegłym roku sprzedaż kolektorów w Polsce zwiększyła się, jest to spowodowane realizacją pierwszych instalacji w ramach programu Czyste Powietrze oraz lokalnych programów antysmogowych. W 2018 roku sprzedano kolektory o łącznej mocy 217 MWt.
W ubiegłym roku na całym świecie sprzedano kolektory o łącznej mocy 33,3 GWt.

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.
Zamknij okno